Що таке наркоманія: ранні ознаки вживання наркотиків
Проблема наркоманії сьогодні дуже гостра, вживання неповнолітніми, юнаками і дівчатами наркотичних речовин стає небезпечним соціальним явищем. Наркотики руйнують психіку молодих людей, зумовлюють відмову від здорового способу життя, породжують мотиви прийняття хибних рішень. Саме тому, є вкрай важливим зрозуміти, що таке наркотики, щоб краще усвідомлювати шкоду, яка спричинена їх споживанням.
Наркоманія (від грецьких слів narke – заціпеніння, сон, manіа – божевілля, пристрасть, потяг) – група хвороб, що виникає внаслідок систематичного вживання речовин, які включені до затвердженого на офіційному рівні списку наркотиків.
Іншими словами – наркоманія – це важке захворювання, яке розвивається внаслідок хворобливої пристрасті до будь-якої наркотичної речовини та супроводжується фізичною та психічною залежністю від наркотику.
Вживання наркотиків, насамперед, негативно впливає на здоров’я людей, сприяє розвитку соматичних і психічних захворювань і є однією з причин збільшення смертності та інвалідизації населення.
При наркоманії вражаються внутрішні органи, виникають неврологічні і психічні розлади, розвивається соціальна деградація.
Крім того, занепокоєння вчених і лікарів викликане поширенням наркоманії, оскільки значна кількість людей, насамперед молоді, недостатньо усвідомлює згубної пристрасті. Поширення наркотиків серед неповнолітніх викликає особливу тривогу: 60% хлопчиків та 20 % дівчаток у віці 14-17 років хоча б раз пробували наркотичні речовини. Саме тому дуже важливо вміти помічати та розрізняти ранні ознаки вживання наркотиків, коли проблема ще не набула хронічного характеру і значно легше піддається корекції.
Ранніми ознаками вживання наркотиків, незалежно від виду наркотичної речовини, можуть бути такі зміни у поведінці, характері та фізіології підлітків:
- безпідставне зникнення з дому на досить тривалий час;
- пропуск занять у навчальному закладі;
- зниження успішності в навчанні;
- різкі зміни у поведінці, що не були властивими раніше; поява брехливості, відчуженості;
- виникнення боргів;
- зникнення цінних речей та грошей з дому, крадіжки;
- втрата зацікавленості до навчання, праці, захоплень;
- поява у підлітка таких хімічних речовин, як оцет, питна сода, перманганат калію, йод, ацетон та інші розчинники;
- знаходження у підлітків шприців, голок, гумових жгутів, таблеток;
- поява в лексиконі підлітків нових жаргонних слів;
- наявність у підлітків слідів ін’єкцій у будь-яких частинах тіла, особливо на передпліччі;
- розлади сну та апетиту.
Наявність у підлітків однієї або декількох з вищевказаних ознак не дає підстав для ствердження того, що підліток вживає наркотики, однак це повинно спонукати батьків, вчителів та близьких підлітка звернутися за консультацією до фахівців.
Нагадуємо в м. Запоріжжя консультування та кваліфіковану медичну допомогу ви можете отримати в КНП «Обласний наркологічний диспансер» ЗОР за адресою: м. Запоріжжя, вул. Сєдова, 31.
Якщо вам необхідна психологічна підтримка кваліфікованих фахівців звертайтеся у відділення медичної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді» КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР за адресою: м. Запоріжжя, вул. Новгородська, 28А. Відділення розташовано на І поверсі головного корпусу лікарні, має окремий вхід.
Контакти відділення:
- телефони: (061) 224-93-23; (068) 084-60-06 (реєстратура)
- email: zpkdm5@gmail.com
- facebook: https://www.facebook.com/zpkdm5.klinika/
- instagram: https://www.instagram.com/zpkdm5_klinika/