Ранні ознаки вживання підлітками наркотиків
Вживання наркотичних речовин є на сьогоднішній день однією з найгостріших проблем, які постають перед суспільством. Наркотики це зброя самогубства, яка щороку вбиває мільйони людей. Як свідчить статистика, більшість наркоманів починають вживати наркотики в підлітковому віці.
Наркотики – це сильнодіючі речовини, що викликають збуджений стан психіки людини і паралізують центральну нервову систему, що може призводити до змін в мозку. Саме тому залежність варто розглядати саме в контексті захворювання, а не відсутності волі.
Залежність від наркотичних речовин (наркоманія) – це хронічна хвороба, яку характеризують потягом до наркотиків, що вживаються різними способами і ведуть до повного виснаження організму і занепаду фізичних сил.
Слід пам’ятати, що не всі люди є наркозалежними, але всі наркозалежні є людьми. Підтримувати їх, а не карати – основна точка від якої потрібно відштовхуватись у толерантному середовищі.
В коло споживачів наркотиків втягується досить значна кількість молоді та підлітків. Саме у підлітковому віці, як правило, вперше вживаються наркотичні речовини. Молоді люди часто не усвідомлюють загрози, яка пов’язана із вживанням наркотиків та не думають про наслідки поганої звички. А ще підлітки майже не мають досвіду виходу із стресових станів, переймаються своїм визнанням серед друзів та бояться виглядами слабкими і не звертаються за допомогою коли це потрібно. Тому дуже важливо спілкуватися з дітьми, вміти помічати та розрізняти ранні ознаки вживання наркотиків, коли проблема ще не набула хронічного характеру і значно легше піддається лікуванню.
Ранніми ознаками вживання наркотиків, незалежно від виду наркотичної речовини, можуть бути наступні зміни у поведінці, характері та фізіології підлітків:
- безпідставне зникнення підлітка з дому на досить тривалий час;
- пропуск занять у школі, зниження успішності в навчанні;
- різкі зміни у поведінці підлітка (необґрунтована агресивність, замкнутість, зміна кола друзів, неохайність), що не були властивими раніше;
- поява відчуженості та брехливості;
- виникнення боргів у підлітків;
- зникнення цінних речей та грошей з дому, крадіжки;
- байдуже ставлення до навчання, до праці, колишніх захоплень;
- зникнення з дому або поява у підлітка таких хімічних речовин як столовий оцет, питна сода, перманганат калію, йод, ацетон та інші розчинники;
- наявність у підлітків шприців, голок, гумових жгутів, таблеток, наркотичних речовин;
- поява в лексиконі підлітків нових жаргонних слів;
- наявність у підлітків слідів від ін’єкцій у різних частинах тіла, особливо на передпліччі;
- розлади сну (безсоння або надзвичайно тривалий сон вдень, важке пробудження та інші симптоми);
- розлади апетиту (різке підвищення апетиту або його відсутність, вживання значної кількості солодощів, поява нестерпної спраги та ін.);
- коливання розміру зіниць (зіниці різко розширені або досить звужені), колір шкіри блідий чи сіруватий.
Наявність у підлітків однієї або кількох вищеназваних ознак ще не дає підстав для ствердження того, що підліток вживає наркотики, однак це все ж повинно спонукати батьків, вчителів та близьких підлітка звернутися за консультацією до фахівців.
Будьте уважними та доброзичливими до своїх дітей, допомагайте їм, захищайте їх право бути здоровими.