Міжнародний день боротьби з епілепсією детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Міжнародний день боротьби з епілепсією

Епілепсія – це одне із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань. Це – не інфекційне захворювання і заразитися епілепсією від іншої людини неможливо.

За даними ВООЗ, у світі близько 50 млн. осіб мають такий діагноз, в Україні – близько 100 тисяч людей. Епілепсія – це хронічний розлад мозкової діяльності, для якого характерні напади, що повторюються. Ці напади можуть проявлятися у вигляді короткочасних мимовільних судом у якійсь із частин тіла або по всьому тілу. Напад може виглядати і як незначний провал у пам’яті, і як судоми в усьому тілі із піною з рота.

Далеко не кожні судоми є епілепсією. Дитина може хоча б одноразово перенести судоми в певних ситуаціях, наприклад, при високій температурі (фебрильні судоми), при важкій черепно-мозковій травмі. При наявності одноразового епізоду судом завжди треба встановити конкретну причину, що їх викликала, і визначити, чи можливий перехід тих або інших судом в епілепсію. Варто також пам’ятати про те, що багато серйозних захворювань нервової системи, такі, як енцефаліт і менінгіт, можуть починатися із судом на фоні температури. Тому завжди, коли у дитини є судоми, треба звернутися до лікаря. У більшості випадків фебрильні судоми мають сприятливий прогноз і самостійно зникають після 5-6 років. Лише у 4-5% дітей спостерігається подальший перехід в епілепсію.

Принципово важливе значення має своєчасне встановлення правильного діагнозу – конкретної форми епілепсії. Діагноз визначається фахівцем.                                   

Чи треба лікувати епілепсію?

Епілепсію обов’язково варто лікувати. Необхідність лікування обумовлена тим, що при частих судомах формується замкнене коло. Кожен попередній судомний напад “прокладає дорогу” в наступний, збуджуючи нейрони кори головного мозку. Тільки адекватна, вчасно призначена терапія здатна розірвати дане коло. Затримка із призначенням протисудомної терапії може призвести до драматичних наслідків – розвитку розумової відсталості, затримці психомоторного розвитку. Доведено, що своєчасна та адекватна терапія сприяє зниженню тривалості судом і профілактиці виникнення епілептичного нападу. У більшості випадків, чим раніше починається лікування, тим краще буває його результат і тим швидше настає одужання.

Напад при епілепсії стається несподівано як для самого хворого, так і для оточуючих. Судоми можуть початися в будь-якому місці, наприклад, на роботі, в  навчальному закладі, в транспорті, торговому центрі. Від дій тих, хто опинився поряд, залежить безпека людини під час епілептичного нападу. 

Перша допомога при епілепсії – це дві прості дії:

– переконатися у відсутності небезпеки;

– подбати про те, щоб людина під час судом не травмувалась, утримуючи голову людини так, щоб уникнути пошкодження голови через судоми. Також необхідно зафіксувати час від початку до кінця активних судом.

Якщо напад триває 5 хвилин або довше, потрібно викликати бригаду екстреної медичної допомоги. Також потрібно негайно дзвонити у 103 у таких випадках:

  • якщо у людини стається напад вперше;
  • якщо людина отримала травму внаслідок падіння;
  • напади повторюється настільки часто, що у проміжках між ними не відновлюється свідомість;
  • якщо ви бачите вагітну або знаєте, що людина має діабет;
  • якщо судоми почались у незнайомої людини і ви не знаєте, чи пов’язано це з епілепсією.

Якщо під час очікування швидкої ви бачите погіршення стану у людини – повторно зателефонуйте диспетчеру екстреної медичної допомоги та дізнайтеся про ваші подальші дії. Коли напад судом завершився, слід перевернути людину на бік і покласти щось м’яке під голову. 

Чого не можна робити:

  • намагатися силоміць стримувати судомні рухи;
  • розкривати рот у постраждалого за допомогою підручних засобів, адже це може спричинити травму ротової порожнини, а інколи навіть перелом щелепи;
  • намагатися зафіксувати язик. Адже язик – це м‘яз, під час судом він буде у стані скорочення, тому немає небезпеки, що він закриє дихальні шляхи, а після судом якщо покласти людину у відновне положення (на бік), то силою тяжіння він займе звичне положення і не перекриватиме дихальні шляхи;
  • силоміць вливати рідину чи будь-які ліки людині під час судом.

Пам’ятайте, що знання правил надання першої допомоги при нападі епілепсії допоможе врятувати чиєсь життя!

Залишити відповідь

Пошук

+