Як спілкуватися з підлітком про алкоголь? Поради психолога детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Як спілкуватися з підлітком про алкоголь? Поради психолога

Останнім часом все частіше мають місце випадки отруєння дітей алкогольними, енергетичними напоями, токсичними препаратами та наркотичними речовинами.

Цьому сприяють яскрава реклама, раннє дозрівання та підвищений інтерес до «дорослого» життя.

Найчастіше підлітки вживають спиртне потайки від батьків, що ускладнює подальші дії в наданні допомоги. Крім дози алкоголю, ступінь сп’яніння залежить від багатьох факторів, які мають місце на момент його прийому, таких як вік, вага дитини, індивідуальна чутливість, стан здоров’я.

Навіщо вони це роблять?

В юному віці багатьом здається, що дорослі недостатньо їх люблять, мало приділяють їм уваги. У тинейджерів виникає відчуття внутрішньої порожнечі та самотності, яке вони компенсують за допомогою алкоголю. Підлітків радує легкість та свобода, яка приходить із сп’янінням, адже алкоголь – сильний розслаблюючий засіб. Він на певний час допомагає зняти емоційну напругу, позбутися сором’язливості, комплексів, бар’єрів у спілкуванні. Підлітки часто обирають алкоголь як можливість отримати швидкий ефект. Щоб отримати задоволення від футболу, потрібно годину побігати, від стосунків із дівчиною – час на побудову цих стосунків. Скрізь треба докладати зусиль. А коли ти вживаєш алкоголь, то це швидко дає  ефект впевненості у собі.

Насправді далеко не всім підліткам подобається смак алкоголю, у багатьох він викликає огиду. Але навіть якщо справа закінчується отруєнням, алкоголь займає настільки важливе місце в їх уявленнях про дорослішання, що зупинитися та відмовитися пити в наступний раз їм дуже складно. Не допомагають і розмови про шкоду спиртного: в 14 років здоров’я здається нескінченним. Підлітки не завжди вірять та приймають аргументи дорослих серйозно, а тому будь-які слова дорослих зустрічають на відсіч: «Чому вам можна, а мені ні?».

Інший важливий фактор – «колективізм». Підлітку треба суспільство рівних, де його сприймають як особистість. Останні шкільні роки – єдиний період в нашому житті, коли почуття приналежності до групи, загальні стандарти поведінки, думка однолітків не просто важливі, але й служать необхідною умовою розвитку особистості. Саме тому, раз спробувавши алкоголь, підлітки бояться здатися неспроможними в очах приятелів та вже не можуть зупинитися. До того ж вони можуть пити дуже багато та все підряд, змішувати різні за міцністю напої, чому сп’яніння у багато разів посилюється та несе загрозу для здоров’я і життя.

ВАЖЛИВО! В експерименті на автотренажері, який проводила група психологів під керівництвом професора університету Темпла (США) Лоренса Стейнберга, гравцям запропонували вибір: зупинитися на жовтий сигнал світлофора або ризикнути проїхати. Граючи в поодинці, і дорослі, і підлітки вибирали безпечний варіант. Але у груповій грі підлітки ризикували удвічі частіше, а поведінка дорослих не змінювалося.

Присутність однолітків так сильно впливає на емоції, що діти поводяться нерозважливо, а бажання отримати визнання настільки велике, що заважає адекватно оцінювати небезпеку.

Отже, що підвищує ризик залежності?

 • батьки або інші близькі родичі, які зловживають психоактивними речовинами;
 • абьюзівні відносини – насильство в сім’ї;
 • бездоглядність і вседозволеність;
 • гіпоопіка і гіперопіка;
 • емоційна холодність;
 • відсутність відкритого довірливого контакту;
 • деструктивні способи комунікації (приниження, докори, підвищений тон);
 • суперечливі сімейні правила.

Послідовність та довіра

Іноді може здатися, що найвірніше рішення – сувора заборона та тотальний контроль. Цей прийом ніколи не спрацьовує і, швидше за все, підштовхне підлітка до нових експериментів, які він буде приховувати набагато ретельніше. А ось розібратися в тому, як і чому сталося, що дитина напилася, і чи збирається він повторити цей досвід, потрібно обов’язково.

Почніть розмову з головного – з того, що ви відчули, коли побачили сина або доньку: висловіть свій страх, смуток, здивування, обурення. При цьому уникайте засуджуючих слів і оцінок, говоріть тільки про себе. Потім можна розпитати про те, що сталося напередодні: «Що та скільки ви пили?»; «Хто ще був з тобою вчора, як вони  почуваються?»; «Як вийшло, що ти не зміг (ла) зупинитися вчасно?» Щоб не відбувалося в житті вашої дитини, важливо зберегти основу ваших відносин – взаємна повага, довіра та хоча б мінімальний контакт. Тільки в цьому випадку підліток буде вас чути навіть в період найбільш нерозважливих вчинків.

Що допоможе уникнути залежності?

 • довіра, хороший контакт, відкриті комунікації;
 • несуперечливі правила всередині сім’ї;
 • відповідність вимог батьків до віку і особливостей дитини;
 • вільне вираження емоцій та їх обговорення;
 • сімейне дозвілля без вживання алкоголю батьками;
 • здорові рольові моделі;
 • культурний, інтелектуальний розвиток, хобі та захоплення.

Будьте уважні та доброзичливі до своїх дітей, а за потреби не соромтеся звертатися до кваліфікованих фахівців за психологічною допомогою.

Автори статті: практичний психолог лікарні Шайхет А.С., практичний психолог відділення медичної допомоги підліткам та молоді «Клініка, дружня до молоді» Кірєєнкова А.Ю.

Залишити відповідь

Пошук

+