Як розповісти дитині про особистий простір? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Як розповісти дитині про особистий простір?

Як розповісти дитині про особистий простір? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.Як пояснити дитині про особисті кордону? Як навчити застосовувати отриману інформацію в щоденних ситуаціях? Це можна зробити у формі практичного заняття зі своєю дитиною вдома. Вам знадобиться інструкція «Circles of relationships», або «Кола відносин». Ця схема використовується в школах Європи для пояснення дітям теми про особистий простір.

Для проведення заняття необхідно заздалегідь:

  • зробити одну схему-інструкцію з кольорового картону і підготувати кольоровий картон для виготовлення схеми дитиною;
  • накреслити іншу схему-інструкцію аркуші формату А4 простим олівцем (щоб дитина могла розфарбувати її).

Розміри схеми-інструкції «Кола відносин»: коло 1 (фіолетовий) – діаметр 3 см, коло 2 (синій) – діаметр 4 см, коло 3 (зелений) – діаметр 5 см, коло 4 (жовтий) – діаметр 6 см, коло 5 (помаранчевий) – діаметр 7 см, коло 6 (червоний) – діаметр 9 см.

Схему краще розмістити на аркуші формату А4 в горизонтальному вигляді. ака візуальна інструкція розрахована на дітей 5-10 років.

Познайомити дитину з усіма колами і обговорити їх разом. Розкажіть про те, що кожне коло – це певна група людей, з якими дитина вступає у взаємні відносини щодня (члени сім’ї, друзі, знайомі і незнайомі дорослі):

  • відносини дитини можуть бути відносинами довіри або недовірливими  в залежності від групи людей (кольору кола).
  • акцент при довірчих відносинах робиться на принципі поваги особистого простору вашої дитини і повазі вашою дитиною особистого простору іншої людини.

1. Фіолетове коло = я, мій особистий простір.

Отже, фіолетовий – перший і найголовніший коло. Це ми самі. Наше тіло належить тільки нам, і тільки ми самі можемо вирішувати хто може до нас перебувати близько, торкатися. І ніхто не повинен робити це без дозволу. Якщо хто-небудь, з будь-якого іншого оточення, заподіює нам дискомфорт, ми не повинні соромитися сказати про це і сказати “ні”, “стоп”.

2. Синє коло = сім’я.

Це коло нашої сім’ї і тих, кого ми любимо. Повага, довіра і любов – ось за цими ознаками ми визначаємо, хто відноситься до цього кола, хто найбільш близький нам. Але потрібно пам’ятати, що навіть з тими, кого ми любимо, ми не повинні нехтувати своїм особистим простором, але також і самі повинні поважати простір наших близьких.

3. Зелене коло = друзі.

Це оточення. Коло наших друзів і тих з ким нам подобається спілкуватися. Дружба дуже важлива і включає в себе багато речей. Наприклад, спільні ігри, розмови, веселощі, і іноді дружні обійми. Дружба завжди ґрунтується на довірі, повазі. І такі прояви як обійми повинні бути засновані на обопільній згоді. Важливо розуміти, що не всі діти в класі можуть вести себе як твої друзі. І батькам слід проговорити з дітьми, за якими критеріями ми визначаємо друзів і, в свою чергу, як ми самі повинні себе з ними вести.

4. Жовте коло = знайомі.

Коло знайомих (тобто ті, кому ми махаємо рукою при зустрічі, з ким знайомі поверхово і не дуже близькі). Це можуть бути діти в шкільному автобусі, у дворі, спортивній команді, це можуть бути друзі батьків. Обговоріть з дитиною соціальні норми, різні типи знайомих і також правила безпеки. Різницю між близькими і просто знайомими людьми. Дистанція у відносинах, яку і вони і ми повинні поважати.

5. Помаранчеве коло = люди, від яких ми чекаємо професійної допомоги.

Ці люди можуть допомогти нам, коли нам це необхідно, але вони не наші друзі. Це вчителі, вихователі, поліцейські, пожежники, медичні сестри і лікарі. Обговоріть з дитиною в яких ситуаціях у кого шукати допомоги. Необхідно підкреслити, що у цих людей є розпізнавальні знаки, уніформа, посвідчення, і що вони допомагають в разі небезпеки.

6. Червоне коло = незнайомці.

Ми не знаємо цих людей (навіть якщо вони говорять, що знають нас, це не важливо). Не всі чужі люди погані, але оскільки ми не знайомі, то не знаємо, погана людина перед нами або хороший. Ми не довіряємо незнайомцям. Ми не розмовляємо з ними, не розповідаємо нічого про себе або близьких. Чи не відповідаємо на питання. Ніколи, ніколи не йдемо з ними нікуди і не сідаємо в машину. Ми не беремо цукерки, не йдемо “шукати собачку” і не допомагаємо знайти вулицю, тому що дорослі ніколи не повинні просити допомоги у тих, хто менше і слабкіше їх.

Далі з дітьми розфарбуйте ці кола, проговорите різні ситуації, дайте вгадати, як правильно вчинити в кожному окремому випадку. І сто разів повторюйте – якщо тобі некомфортно, ти повинен сказати СТОП, НІ.

Наприкінці заняття ознайомте свою дитину з правилами:

  • Якщо хтось поводить себе неправильно, на твою думку, ти повинен розповісти іншим дорослим – батькам, вчителям.
  • Ніхто не може торкатися до тебе без твоєї згоди. (Ти теж не маєш права вторгатися в чуже особистий простір без дозволу).
  • І якщо тебе не зрозуміли з першого разу, ти повинен повторювати і повторювати, поки тебе не почують, поки тебе не зрозуміють і не допоможуть.
  • Ти не повинен шукати рішення сам, ти не повинен приховувати, ти не повинен соромитися.
  • Не бійся говорити!
  • Не бійся питати!

Автор статті: практичний психолог неврологічного відділення Вєсєлова Т.Ю.

Залишити відповідь

Пошук

+