Вакцинація від COVID-19 людей із хронічними захворюваннями
Міністерство охорони здоров’я України підготував відповіді на найпоширеніші питання про вакцинацію проти COVID-19 людей із хронічними захворюваннями.
- Чи можна вакцинувати людей з онкологічними хворобами?
Так. Такі люди в групі ризику і можуть важко перехворіти на COVID-19 або померти. Вакцини не можуть спричинити захворювання навіть на тлі імуносупресії, бо не є живими «повноцінними» вірусами.
Втім, імуносупресія може означати, що вакцинація не матиме належного ефекту. Попри це, якщо у вас буде шанс зробити щеплення, краще вакцинуватися, це шанс захиститися.
- Як вакцинують проти COVID-19 людей з автоімунними/системними захворюваннями?
Застереження у випадку вакцинації людей з імуно-супресією пов’язані не з безпекою (можливими реакціями на вакцину), а з ефективністю вакцинації для них.
У таких людей імунна відповідь на вакцину може бути не оптимальною. Незважаючи на це, людям з імуно-супресією рекомендується вакцинуватися від COVID-19. Тим пацієнтам, які ще не отримують лікування, в ідеалі рекомендують отримати щеплення за два тижні до початку планової імуносупресивної терапії.
- Чи можна вакцинувати проти COVID-19 ВІЛ-позитивних людей?
Так, можна і треба. Люди з ВІЛ у групі ризику щодо тяжкого перебігу COVID-19.
- Чи можна робити щеплення проти COVID-19 людям з бронхіальною астмою, серцево-судинними захворюваннями, діабетом?
Вакцини від COVID-19 якраз і покликані захистити людей з хронічними захворюваннями, які ризикують важко захворіти на COVID-19 чи померти від ускладнень. Тому їм необхідна ця вакцинація.
- Як вакцинують проти COVID-19 людей з серйозними порушеннями згортання крові (коагулопатіями)?
Для вакцинації використовують тонку голку (розмір 23G або меншого розміру), після введення вакцини сильно натискають на місце введення (без тертя) протягом щонайменше 2 хв.
Пацієнту або членам сім’ї, батькам обов’язково повідомляють про ризик розвитку гематоми від ін’єкції.