Дитячий гінеколог: чи потрібен він моїй доньці? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Дитячий гінеколог: чи потрібен він моїй доньці?

Кожна п’ята дівчинка-підліток має захворювання або відхилення у стані здоров’я, які можуть стати причиною безплідності.

Ще 20 років тому самостійної спеціальності «дитячий гінеколог» не існувало, але в наш час гінекологічні захворювання стрімко молодіють. До сих пір ще багато мам, та й лікарі, вважають, що у дівчинки до 18 років (або до початку статевого життя) проблем немає і бути не може. На скарги з приводу відсутності менструацій, рясних місячних пацієнтки отримують стандартну відповідь: «Зачекайте, переросте». Є й інша крайність – перенесення «дорослих» препаратів, методик та схем лікування на дитячий вік.

Які проблеми можуть бути у дівчинки? На що необхідно звертати увагу? Коли слід звертатися до дитячого гінеколога? На ці питання допоможе відповісти ця стаття.

Кожен період дитинства має свої «улюблені» захворювання. Найбільш частою причиною звернення до дитячого гінеколога до 7-8 річного віку єДитячий гінеколог: чи потрібен він моїй доньці? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

  • виділення,
  • дискомфорт,
  • свербіж,
  • почервоніння в області зовнішніх статевих органів (вульвовагиніти),
  • синехії малих статевих губ.

Найчастіше вульвовагиніти сприймаються лікарями і батьками дівчаток як «доросла» хвороба. Багато часу і зусиль витрачається на те, щоб знайти її збудника, в той час як головне – це оздоровлення всього організму, санація вогнищ хронічної інфекції, лікування і профілактика типових «дитячих» хвороб: часті ГРВІ, атопічного дерматиту, ентеробіозу, дисбактеріозу і т. д.

Далеко не всі педіатри та акушери-гінекологи володіють правильною інформацією про гігієну дівчинки. Використання «агресивних» способів догляду і лікування призводить до порушення біоценозу вульви і піхви, ускладнень з боку інших органів і систем.

Ось чому рекомендується відвідування дитячого гінеколога в 1 рік, при оформленні в дитячий садок і школу.

На що варто звертати увагу мамам при дорослішанні дочки?

Дитячий гінеколог: чи потрібен він моїй доньці? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.Найбільш популярне питання мам, у яких ростуть дочки: “Коли у дівчинки повинні починатися місячні?” Що таке “рано” і що таке “пізно”? Якщо молочні залози не стали розвиватися до 12 років, а місячних немає в 14,5 – батьки повинні звернутися до лікаря.

Точно так само варто вчинити, якщо дитини починає бурхливо розвиватися раніше 8 років. Збільшення, болючість молочних залоз, поява запаху поту і (або) статевого оволосіння в цьому віці – важлива причина для обстеження з метою виключення передчасного статевого дозрівання.

Як швидко у дівчинки встановлюється регулярний ритм менструацій, коли варто «бити на сполох», а коли – почекати?

Тривалість нормального менструального циклу складає 24 – 38 днів, тривалість фази менструації – 4,5 – 8 днів. Все інше – це відхилення від норми. Є вони наслідком індивідуального графіка дорослішання або початковими проявами серйозної патології – повинен вирішувати лікар.

Далеко не всі мами знають, що обсяг крововтрати під час менструації не повинен перевищувати 60-80 мл (за всі дні, а не за день!). Болі в животі і погане самопочуття (нудота, блювота, головний біль) під час місячних – це привід для звернення до дитячого гінеколога.

Існує думка, що у дівчинки, що не живе статевим життям, не може бути запалення придатків матки.

Дитячий гінеколог: чи потрібен він моїй доньці? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.Такої думки дотримуються навіть деякі лікарі. Але це далеко не так. Запальний процес часто має вторинний характер, тобто настає після перенесеної важкої вірусної інфекції, на тлі хронічного тонзиліту, дисбактеріозу кишечника. Свій внесок вносять і особливості сучасної моди: голий поперек, туго облягаючий одяг.

У дівчаток запалення проявляється досить мляво: просто часом болить живіт, на що ні вона, ні її мама уваги не звертають – подумаєш, може бути, на фізкультурі “м’яз потягнула” або запор. А потім настає закономірний фінал: доросла жінка лікується від стійкого безпліддя, викликаного непрохідністю маткових труб.

Ще одна дуже актуальна для дівчаток-підлітків проблема – нав’язливе бажання схуднути за всяку ціну. Наскільки «безболісно» це для зростаючого організму?

Дитячий гінеколог: чи потрібен він моїй доньці? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.Зараз в моді «знежирені дієти», «голодні» дієти. Але ж жир необхідний для синтезу статевих гормонів! При голодуванні організму важливо забезпечити найнеобхіднішим життєво важливі органи: головний мозок, серце, легені і так далі. А статева сфера як би вимикається – без неї існувати можна. І в результаті дівчата страждають стійкою відсутністю менструації на тлі дефіциту жіночих гормонів – естрогенів, що в репродуктивному віці проявиться безпліддям. Знову “завести” репродуктивну систему буває дуже важко.

Підводячи підсумок, хочеться сказати: результати поглиблених профілактичних оглядів показують, що кожна п’ята дівчинка-підліток має захворювання або відхилення в стані здоров’я, які можуть стати причиною безпліддя. Тому, в профілактичному відвідуванні дитячого гінеколога (щорічно з 14 років) повинні бути зацікавлені, в першу чергу, батьки дівчинки.

Автор статті: кандидат медичних наук, асистент кафедри акушерства і гінекології ЗДМУ,
дитячий лікар-гінеколог Сергієнко М.Ю.

Залишити відповідь

Пошук

+