25 травня – Всесвітній день щитовидної залози
Щорічно 25 травня у всіх країнах відзначається Всесвітній день щитовидної залози. Дата увійшла в календар в 2009 році.
Щитовидна залоза чи не найважливіший орган нашого організму, який грає роль першої скрипки в його «ендокринному оркестрі».
Щитовидна залоза виробляє такі гормони, як тироксин (Т4) та трийодтиронин (Т3), необхідні для підтримки багатьох процесів в організмі. Будівельним матеріалом для них є йод.
Тиреоїдні гормони керують:
- процесами росту і дозрівання органів і тканин;
- регулюють енергетичні та обмінні функції;
- кальцитонін бере участь у розвитку кісткового апарату;
- впливають на зовнішній вигляд та настрій;
- впливають на всі метаболічні процеси (білковий, жировий та вуглеводний обмін);
- беруть участь у координації та регуляції роботи всіх органів дитини (серця, головного мозку, нирок та ін.);
- регулюють розвиток статевих органів і синтез статевих гормонів.
Коли функції щитовидної залози порушуються, страждає весь організм. З’являються патології серця і судин, погіршується робота нервової системи, шлунка, кишечника, печінки, статевої системи.
Причинами патології можуть стати:
- спадковий фактор (захворювання щитовидної залози в родині);
- дефіцит або надлишок йоду;
- надлишкове перебування на сонці;
- радіація;
- аутоімунні процеси;
- інфекції (вірусні та бактеріальні);
- шкідливі звички;
- екологічні особливості місця проживання.
Симптомами порушення функції щитовидної залози можуть бути:
- зміна ваги в бік збільшення або зниження;
- погіршення пам’яті;
- підвищення потовиділення або сухість шкіри;
- слабкість, в’ялість, швидка втомлюваність, дратівливість, плаксивість;
- порушення серцевого ритму;
- порушення менструального циклу (у дівчат);
- алергічні реакції;
- порушення сну.
Обстеження
Для того щоб не пропустити початок захворювання у дитини, необхідно періодично відвідувати лікаря-ендокринолога дитячого. Для підтвердження діагнозу необхідно визначити якість роботи щитовидної залози потрібно здати аналізи на гормони (ТТГ, Т4, Т3) і антитіла, а також зробити ультразвукове дослідження (будову залози, її розміри і об’єм, дозволить виявити вузли, кісти).
Лікування
Більшість захворювань щитовидної залози дітей піддаються лікуванню на ранніх стадіях і мають сприятливий прогноз для стану здоров’я дитини. Лікуванням таких пацієнтів повинен займатися кваліфікований лікар-ендокринолог дитячий.
Профілактика
Для попередження хвороб щитовидної залози необхідно забезпечити надходження з їжею достатньої кількості йоду і тирозину. Йод міститься в йодованій солі і соняшниковій олії, морських водоростях ламінарії, рибі (оселедець, камбала, тріска, палтус, тунець, лосось), крабах, креветках, кальмарах і інших морепродуктах, фейхоа. Джерела тирозину – молоко, яйця, арахіс, горох, квасоля. Повноцінне і збалансоване харчування забезпечує баланс гормонів щитовидної залози і попереджає її захворювання.
Не займайтеся самолікуванням, щоб не нашкодити собі. Своєчасно звертайтеся до фахівців за консультативною та медичною допомогою.
Нагадуємо, у поліклінічних відділеннях КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР надають висококваліфіковану консультативну медичну допомогу пацієнтам, зокрема, з ендокринними захворюваннями лікарями-ендокринологами дитячими з дотриманням сучасних методів діагностики та лікування.
Здійснити он-лайн запис на консультацію до фахівців поліклінічних відділень можливо за наступним посиланням: https://helsi.me/