Як уникнути теплового чи сонячного удару влітку детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Як уникнути теплового чи сонячного удару влітку

Влітку ми всі мріємо про відпочинок, забуваючи про небезпеку. Одна з головних небезпек літнього сезону – це сонячні та теплові удари. Тривале або сильне перегрівання здатне привести до теплового удару або порушення функції серцевої діяльності.

Тепловий удар – це патологічний стан, який є результатом сильного перегріву організму внаслідок порушення його терморегуляції, теплообміну між організмом та навколишнім середовищем. Він може виникнути те тільки під час перебування на сонці в спекотну погоду, але й подорожуючи в транспорті чи перебуваючи у приміщенні, які погано провітрюються, сауні чи під час виконання фізичних вправ в пік сонячної активності. Ризик теплового удару збільшується при поєднанні високої вологості та високої температури повітря. Під час теплового удару порушується терморегуляція і втрата рідини організмом. Найважливіші заходи запобігання теплового удару – уникати зневоднення та енергійних фізичних навантажень у спекотну, вологу погоду.

Сонячний удар – різновид теплового удару, є результатом локального перегрівання голови під прямим сонячним промінням в спекотну погоду. Сонячний удар загрожує тим, хто довго перебуває на сонці з непокритою головою. Під час сонячного удару розширюються кровоносні судини мозку, що може викликати ураження нервової системи. 

До теплових і сонячних ударів найбільш схильні діти, підлітки, літні люди, а також люди, які знаходяться в стані алкогольного сп’яніння. У даної категорії осіб з різних причин гірше працює система терморегуляції організму – процеси, спрямовані на підтримку стабільної температури організму.

Ознаки теплового та сонячного удару:

 • теплові висипання: скупчення червоних прищиків або маленьких пухирців;
 • м’язові спазми в руках, ногах або животі;
 • короткочасна втрата свідомості; Як уникнути теплового чи сонячного удару влітку детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.
 • підвищення температури тіла;
 • нудота, блювота;
 • втома, слабкість, головний біль, запаморочення;
 • відсутність пітливості, гаряча, червона або рум’яна суха шкіра;
 • швидкий пульс, утруднене дихання;
 • галюцинації;
 • дезорієнтація.

Як запобігти тепловому чи сонячному удару?

 • Носіть в сонячну погоду головні убори. Це може бути кепка, капелюх, панама. Віддавайте перевагу світлим тонам – вони менше нагріваються. За 30 хвилин перед виходом на вулицю наносіть сонцезахисні креми широкого спектра дії.
 • При тривалому перебуванні на сонці шукайте прохолоду й тінь, щоб ваше тіло мало можливість відновитися.
 • Пийте достатньо води: незалежно від того, наскільки ви активні, пийте якомога більше. Не чекайте на відчуття спраги – пийте постійно маленькими порціями. Прохолодна питна вода допоможе вашому тілу підтримувати нормальну температуру тіла.
 • Носіть легкий, вільний одяг з натуральних тканин, світлих кольорів, бажано з довгим рукавом.
 • Обмежуйте час перебування на сонці в період з 11.00 до 16.00 години – в цей час сонячне проміння найбільш інтенсивне.

Уповільніть темп: зменшуйте об’єм фізичних вправ під час спеки. Якщо навантаження у спеку змушує ваше серце битися сильніше і вам не вистачає повітря, припиніть будь-які навантаження. Перемістіться у прохолодне місце або у тінь і відпочиньте, особливо, якщо ви відчуваєте запаморочення або слабкість.

Ніколи не залишайте немовлят, дітей або домашніх тварин у припаркованому автомобілі, навіть з відкритими вікнами. Коли залишаєте авто, переконайтеся, що усі вийшли. Немовлята, діти чи тварини, яких залишили у авто мають серйозний ризик отримати тепловий удар. Навіть у помірну погоду температура всередині закритого автомобіля може досягати небезпечних рівнів.

Не забувайте напувати своїх домашніх тварин: давайте їм багато свіжої води, при цьому залишайте воду в тіні.

Якщо ж не вдалося уникнути сонячного чи теплового удару, зверніться про допомогу до вашого сімейного лікаря. Якщо температура тіла 39 ºС і вище, головний біль, нудота, дезорієнтація, втрата свідомості – викликайте швидку допомогу 103. А поки надайте потерпілому першу медичну допомогу, перенесіть його в прохолодне приміщення чи в затінок, зніміть одяг і охолоджуйте тіло. Якщо є лід, можна зробити холодний компрес, прикладіть пакети з льодом під пахви та у пахових складках. Якщо потерпілий може пити, дайте прохолодну воду або інші напоїв без вмісту алкоголю, кофеїну і цукру. У разі блювання покладіть людину на бік, щоб не дати захлинутися блювотними масами.

Дослухайтесь до цих простих порад – і хай літо буде для вас сповнене приємними враженнями. Бажаємо Вам гарного відпочинку та міцного здоров’я!

Пошук

+