Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу

У всьому світі 26 червня відзначається Міжнародний день боротьби проти зловживання наркотиками та їх незаконного обігу.

Про шкідливість наркотиків сказано чимало. Проте занепокоєння  лікарів викликане саме поширенням наркоманії, оскільки значна кількість людей, насамперед молоді, недостатньо усвідомлює згубної пристрасті.

Щорічно в результаті вживання наркотиків гинуть близько 200 тисяч людей.  Вживання наркотиків, насамперед, негативно впливає на здоров’я людей, сприяє розвитку соматичних і психічних захворювань і є однією з причин збільшення смертності та інвалідизації населення.

Залежність від психоактивних речовин не є браком волі, проявом поганого виховання або характеру – це хронічне захворювання центральної нервової системи. Вже після першого вживання у мозку можуть статися зміни, що сформують інтенсивний потяг до наркотиків. З часом потреба в наркотичних речовинах стає біологічно зумовленою і дуже сильною.

 Фактори ризику, що можуть впливати на формування залежності:

  • біологічні: має значення генотип, стать, етнічна приналежність, наявність супутніх психічних захворювань;
  • соціальні: збільшують ймовірність початку вживання наркотиків фізичне, сексуальне і психологічне насильство, постійний стрес, погані стосунки в родині, негативний вплив друзів, економічні та соціальні труднощі;
  • еволюційні: генетичні чинники і фактори навколишнього середовища взаємодіють з критичними етапами розвитку в житті людини та впливають на ризик появи наркозалежності.

Психоактивні речовини діляться на опіоїди, стимулятори, галюциногени, канабіноїди, снодійно-седативні речовини, інгалянти. Вживають їх у різний спосіб, зокрема через куріння, ковтання, нюхання, внутрішньовенне та внутрішньом’язове введення.

Швидкість створення нових видів наркотичних речовин значно випереджає винахід методів їх виявлення. Лише нещодавно почали з’являтись тести на виявлення так званих «спайсів». «Спайси» та «солі» належать до нових видів наркотиків, які останнім часом постійно надходять в Україну, розповсюджуються поштою, а безпосередня торгівля ведеться через мережу інтернет, головними користувачами яких є молодь та підлітки віком 14-25 років. Ці наркотичні речовини є «справжніми вбивцями» для молодого організму, особливо «солі». Якщо «спайси» викликають порушення психіки, які ще мають спочатку зворотну дію, то «солі» в дуже короткий час викликають звикання, призводять до незворотної руйнації всього організму. Виявити ці наркотичні речовини доступними для батьків, поліцейських та вчителів засобами неможливо. Дуже складно довести таке наркотичне сп’яніння у водія, котрий скоїв ДТП або у дитини, яка повернулась зі школи в незрозумілому стані.

Ранніми ознаками вживання наркотичних речовин можуть бути такі зміни у поведінці підлітків:

  • байдужість, втрата інтересів до колишніх захоплень, до навчання, прогули занять в школі;
  • відхід від колишніх друзів, поява нових (дивних з точки зору батьків);
  • наростаюча прихованість, прагнення до усамітнення, поява брехливості;
  • поява  позитивних висловлювань щодо вживання наркотиків;
  • постійний пошук грошей;
  • зміна апетиту;
  • агресія.

Наявність у дітей цих змін поведінки не дає підстави для ствердження того, що підліток вживає наркотики, однак це повинно спонукати батьків звернутись за допомогою до фахівців.

Наркоманія залишається важливою соціальною і медичною проблемою. Основна мета профілактики наркоманії є формування у населення і, особливо, у молоді активної життєвої позиції неприйняття вживання наркотиків. Велике значення має організація дозвілля підлітків, створення умов, що забезпечують корисне проведення вільного часу.

Пошук

+