Тривожність за дитину, що робити якщо вона надмірна детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Тривожність за дитину, що робити якщо вона надмірна

Еволюційно обумовлено, щоб зберегти життя і здоров’я новонародженої дитини матері потрібно бути більш тривожною, так як малюк потребує особливого піклування, і це абсолютно нормально (тривожність). Будь-яка материнська тривога, у дозованій кількості, допомагає матерям, ретельніше піклуватися про свою дитину:  одягати тепліше у холодну погоду, вставати вночі, коли дитина плаче, вибирати корисну та здорову їжу відповідно віку, та інше. Але з кожним днем ця потреба зменшується, а багато жінок закріплюють цю модель поведінки і намагаючись вберегти дитину від усіх небезпек позбавляють їх самостійності та соціальної адаптації.

В цілому тривога – це корисне почуття та важливе, але сама по собі емоція тривоги неприємна для будь-якої матері, викликає напругу всього організму, забирає енергетичні ресурси та заважає насолоджуватися щастям материнства.

Поради, які допоможуть впоратися з надмірною тривожністю:

Насамперед пам’ятайте про те, що між матір’ю та дитиною є завжди емоційний зв’язок. Ваші емоції  передаються дитині. Дитина відчуває Ваші страхи та хвилювання.

Зрозумійте, що Ваша тривожність – це тривожність в першу чергу за себе, а не за дитину. Чому? Вам комфортно контролювати свою дитину, але потрібно інколи давати дитині самостійність, не фіксувати свою увагу на тотальному контролі поведінки дитини.

Не робіть зі своєї  дитини «домашню квітку». Більшість матерів вважають, що краще за свою дитину знають який одяг вибрати, іграшки, коло друзів,  хобі, майбутню професію. Але насправді у Вашої дитини вже формується комунікація зі світом та іншими дітьми та в неї це добре виходить. Враховуйте вподобання дитини, якщо це не загрожує життю та здоров’ю.

Дайте своїй дитині самостійно приймати рішення, тому що у психічному розвитку дитини найголовніше це соціальна адаптованість, тому перш за все вчить її самостійності!

Для матерів з надмірною тривожністю є дуже ефективна одна із видів медитації – майндфулніс. Орієнтована терапія пропонує  навчитися займати децентровану позицію «тут» та «зараз» щодо думок. Мовою метафори: коли потяг зупиняється, відчиняє двері й звучить запрошення «сісти», людина може просто розпізнати, що це не її потяг. Те саме вона може зробити, коли «вже сіла і їде» – просто вчасно вийти.

Майндфулніс – це орієнтована терапія, що вчить шляхом регулярної практики різних медитативних технік (сканування тіла, медитація в русі, фокусування уваги на диханні, на природі) розвивати в собі здатність споглядати потік думок і робити свідомий вибір, чи це корисні думки, і зараз дійсно варто про це подумати. Якщо навчитися цим технікам, то можливо навчити цьому і своїх дітей та дати їм можливість  відчувати своє тіло, розуміти та контролювати свої емоції.

Пропонуємо декілька вправ з майндфулніс:

1. Малювання на долоні

Вдихнувши носом та видихнувши ротом, намалюйте на долоні фігури, літери та цифри.

2. Радіо

Закрийте очі та прислухайтесь до оточуючих звуків навколо. Потім оберіть один з них, та в уяві зробіть його гучнішим, а потім тихішим.

3. Збільшувальне скло

Уявіть, що Ви роздивляєтесь якийсь предмет через збільшувальне скло. Уважно роздивіться його, помічаючи усі деталі.

4. Водоспад

Ця техніка все змиває та оновлює. Уявіть собі водоспад. Якій він? Великий чи маленький, як до нього підійти.  Думками підійдіть до нього, обережно станьте під струмінь. Яка буде вода холодна чи тепла? Що ви відчуваєте? Що  хочете зробити? Якщо вийти, то дозвольте це собі зробити. Завершити техніку бажано на стані який буде приємним для Вас.

5. Блискавка

Уявіть, що у Вас по всьому тілу від живота до шиї біжить блискавка. На що схожа ця напруга? На страх чи тривогу? А тепер покладіть руку біля живота з відкритою долонею та проведіть нею до підборіддя начебто застебнувши блискавку. Відслідкуйте як випрямляється та напружується Ваше тіло. Після цього зробіть рух рукою начебто розстебнувши блискавку, відчуйте як тіло розслабляється та тривога спадає.

6. Ліфт

Ця вправа сприяє заземленню.

Уявіть собі, що у Вас по тілу пересувається ліфт. Якщо робить цю вправу дитина, нехай уявіть собі 3 поверхи: голова – 3 поверх, живіт – 2, а ноги – 1 поверх. Рух починається з голови, зверху вниз, на кожному поверсі ліфт зупиняється та разом з відчиненими дверима заходить свіже повітря. Робимо вдих та уявляємо і подумками рахуємо поверхи. Для дорослих кількість поверхів треба збільшити.

Виконуючи ці майндфулнес – техніки три рази у неділю по 10-15 хвилин, Ви разом зі своїми дітьми можете навчитися відслідковувати свою тривогу чи страхи стосовно своєї дитини та керувати своїм емоційним станом.

Автор статті: практичний психолог неврологічного відділення Вєсєлова Т.Ю.

Залишити відповідь

Пошук

+