Точна діагностика - ефективне лікування! детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Точна діагностика – ефективне лікування!

Серед патології елементного статусу у населення України недостатність магнію займає провідну позицію. Особливо часто такий дефіцит виявляється у дитячому і підлітковому віці, коли внаслідок інтенсивного розвитку дитини підвищені потреби у магнію не відповідають його надходженню з їжею. Це свідчать про доцільність визначення рівня магнію при багатьох соматичних захворюваннях, а також необхідність своєчасної корекції магнієвого дефіциту.

Колектив клініко-діагностичної лабораторії (далі – КДЛ) постійно працює над розширенням спектра досліджень, розвитком і вдосконаленням систем лабораторного дослідження пацієнтів. Враховуючи актуальність та нагальну потребу в практику досліджень КДЛ впроваджено методику визначення концентрації магнію в сироватці/сечі.

Магній – четвертий за кількістю елемент в організмі людини після калію, натрію, кальцію і другий за кількістю елемент в клітині після калію. Також, магній є одним з регуляторів судинного тонусу. Низька концентрація позаклітинного магнію призводить до спазму судин. При дефіциті магнію активуються процеси тромбоутворення.

Активна участь магнію у фізіологічних процесах – основа різноманітності клінічної симптоматики при гіпо- та гіпермагнієміі.

 Гіпомагніємія (зниження концентрації магнію менше 0,7 ммоль/л) виникає внаслідок таких причин, як: зниження всмоктування магнію в кишечнику; такий механізм розвитку гіпомагніємії при гострій і хронічній диспепсії, ентероколітах, виразковому коліті, гострій кишковій непрохідності; посилення екскреції магнію нирками внаслідок гіперкальціємії, поліурії, прийомі діуретиків, аміноглікозидів. Будь-які пошкодження канальців нирок призводять до посилення екскреції магнію з сечею. Приблизно у 30 % хворих на цукровий діабет розвивається гіпомагніємія. Гіпомагніємія часто викликає гіпокаліємію і гіпокальціємію, що відбивається на клінічній картині. Неврологічні порушення включають сонливість, сплутаність свідомості, тремор, мимовільні м’язові скорочення, атаксію, ністагм, тетанію і судомні напади. 

Гіпермагніємія  (концентрація магнію у сироватці крові понад 1,15 ммоль/л) виникає при нирковій недостатності, гіпотиреозі, лактоацидозі, гепатитах, новоутвореннях, застосуванні препаратів магнію на фоні ниркової недостатності. Клінічні прояви зазвичай розвиваються при концентрації магнію в сироватці крові більше 2 ммоль/л. Нервово-м′язові порушення включають арефлексію, сонливість, слабкість, паралічі і дихальну недостатність. К серцево-судинним порушенням відносяться артеріальна гіпотензія, брадикардія, повна атріовентрикулярна блокада і асистолія. 

Діагностування дефіциту/профіциту магнію в сироватці/сечі дозволяє своєчасно впливати на базові ланки патогенезу багатьох захворювань, пов’язаних із дефіцитом магнію, з порушеннями енергетичного та електролітного обмінів, а також сприяти відновленню адаптаційних резервів дитячого організму.

Впровадження нових методів досліджень в практику діагностування хворих дітей є пріоритетними в роботі фахівців КУ «Запорізька міська багатопрофільна дитяча лікарня №5»!

Автор статті: завідувач клініко-діагностичної лабораторії – лікар-лаборант вищої кваліфікаційної категорії, головний міський позаштатний лікар-лаборант у дитячій мережі Крахмальова Л.В.

Залишити відповідь

Пошук

+
Перейти до вмісту