Сезон застуди, як уникнути вірусів та правила лікування, якщо ви вже встигли заразитися детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Сезон застуди, як уникнути вірусів та правила лікування, якщо ви вже встигли заразитися

Захворіти грипом та ГРВІ може будь-хто і у будь-якому віці. Це одна із найпоширеніших інфекцій в сучасному світі.

Епідемічний сезон 2020-2021 років в Україні починається з 40 тижня 2020 року (28 вересня) та триває до 20 тижня 2021 року (16 травня). 

Запам’ятайте найголовніше: тактика ваших дій абсолютно не залежить від того, як називається вірус. Важливо лише те, що це вірус, що він передається повітряно-крапельним шляхом і що він вражає органи дихання. Хвороба передається від людини до людини переважно через кашель, чхання або ж близький контакт.

Профілактика

1. До неспецифічної профілактики відносяться адекватне харчування; повноцінний сон, так як імунна система чутлива до його дефіциту; обов’язкове дотримання правил особистої гігієни – перш за все, регулярне миття рук із милом; адекватні фізичні навантаження – заняття спортом, краще на свіжому повітрі; уникнення великого скупчення людей, контакту із хворими на грип та ГРВІ.

Однак найбільш ефективним та науково обґрунтованим методом профілактики грипу є специфічна профілактика, тобто своєчасна вакцинація. Якщо є можливість зробіть щеплення. Наявні вакцини захищають від усіх актуальних цього року варіантів вірусу грипу.

Вакцинуватися можна протягом всього епідемічного сезону, але найбільш оптимальним періодом для проведення щеплень є період до сезонного підйому захворюваності на грип та ГРВІ, який зазвичай починається у листопаді – грудні. Наразі в Україні зареєстровані наступні вакцини проти грипу: “Ваксигрип тетра” (Франція), “Джісі Флю” (Південна Корея), “Інфлувак” (Нідерланди).

2. Ніяких ліків і народних засобів з доведеною профілактичною ефективністю не існує. Тобто, ніяка цибуля, часник, горілка і ніякі пігулки не здатні захистити ні від якого респіраторного вірусу взагалі, ні від вірусу грипу зокрема. Все ці “ліки” задовольняють головну ментальну потребу – “потрібно щось робити”. Основна користь усіх цих “ліків” – психотерапія.

3. Джерело вірусу – людина і тільки людина. Чим менше людей, тим менше шансів захворіти. Пройтися зупинку пішки, не піти зайвий раз до супермаркету – мудре рішення!

4. Маска – корисна штука, але не панацея. Вірус вона не затримає, але зупинить крапельки слини, особливо багаті вірусом.

5. Руки хворого джерело вірусу не менш значиме, ніж рот і ніс. Хворий торкається обличчя, вірус потрапляє на руки, хворий хапає все навкруги, ви торкаєтеся цього всього рукою – привіт, ГРВІ. Не чіпайте своє обличчя. Мийте руки частіше і правильно, користуйтеся спиртомісними антисептичними засобами або вологими дезинфікувальними серветками.

6. Стежте за якістю повітря. Вірусні часточки годинами зберігають свою активність в сухому, теплому і нерухомому повітрі, але майже миттєво руйнуються в повітрі прохолодному, вологому і такому, що рухається.

Оптимальні параметри повітря у приміщенні: температура – близько 20 °С, вологість – 50-70%. Обов’язкове часте й інтенсивне наскрізне провітрювання приміщень. А ось гуляти можна скільки завгодно. Підчепити вірус під час прогулянки практично нереально.

7. У верхніх дихальних шляхах постійно утворюється слиз. Слиз забезпечує функціонування місцевого імунітету – захисту слизових оболонок.

Якщо слиз і слизові оболонки пересихають – робота місцевого імунітету порушується, віруси, відповідно, з легкістю долають захисний бар’єр, і людина заражається з багаторазово більшим ступенем ймовірності. Зволожуйте слизові оболонки. Можна купити в аптеці готовий сольовий розчин або приготувати його самостійно (1 ч. л. звичайної кухарської солі на 1 л кип’яченої води).

Правила лікування

 • Одягатися тепло, але в кімнаті при цьому має бути прохолодно і зволожено. Частіше мити підлогу, зволожувати повітря, провітрювати приміщення.
 • Категорично не примушувати хворого їсти. Якщо просить – дайте щось легке, вуглеводне, рідке.
 • Пити якомога частіше. Температура рідини дорівнює температурі тіла. Окрім води підійдуть компоти, морси, чай, відвари родзинок, кураги. Ідеально для пиття – готові розчини для регідратації (регідрон, хумана електроліт, гастроліт, нормогідрон і т. д.).
 • Ніс частіше зрошувати сольовими розчинами.
 • Для боротьби з високою температурою приймайте тільки парацетамол або ібупрофен. Категорично не можна аспірин.
 • При ураженні верхніх дихальних шляхів (ніс, горло, гортань) ніякі відхаркувальні засоби не потрібні: вони тільки посилять кашель. Ураження нижніх дихальних шляхів (бронхіти, пневмонії) не мають до самолікування ніякого відношення, звертайтеся до фахівців.
 • Вірусні інфекції не лікуються антибіотиками. Антибіотики не зменшують, а збільшують ризик ускладнень.
 • Усі противірусні препарати – ліки з недоведеною ефективністю.
 • Гомеопатія – це безпечно, на зразок психотерапії, коли “потрібно щось робити”.

Нагадує, якщо ви захворіли – залишайтеся вдома, обов’язково зверніться за медичною допомогою та не займайтеся самолікуванням!

Терміново викликайте лікаря, коли:

 • втрата свідомості;
 • судоми;
 • ознаки дихальної недостатності (ускладнене дихання, задишка, відчуття нестачі повітря);
 • інтенсивний біль де завгодно;
 • навіть помірний біль в горлі за відсутності нежиті (біль в горлі + сухий ніс – це частенько симптом ангіни, яка вимагає лікаря і антибіотика);
 • навіть помірний головний біль у поєднанні з блювотою;
 • набряклість шиї;
 • висип, який не зникає при натисканні на нього;
 • температура тіла вище 39 °С, яка не починає знижуватися через 30 хвилин після застосування жарознижувальних засобів;
 • будь-яке підвищення температури тіла у поєднанні з ознобом і блідістю шкіри.

Залишити відповідь

Пошук

+