Правила безпеки, які варто нагадати дітям. Поради психолога детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Правила безпеки, які варто нагадати дітям. Поради психолога

Розпочався новий навчальний рік. Діти після довгого періоду дистанційного навчання та літніх канікул повернулися за шкільні парти і стали проводити більше часу самостійно, без супроводу дорослих Щодня дорогою додому зі школи чи навпаки дитина наражається на ризик потрапити в екстремальну ситуацію. Обов’язково нагадайте дитині про безпеку, розробіть маршрут переміщення та повторіть з дитиною ці правила:

1. «Свій-чужий»

Поставте чіткі рамки того, хто є «своїм», з ким можна сміливо йти куди завгодно і повністю йому довіряти, а хто не входить в коло довіри. «Свої» – це найближчі для дитини люди, ті, з ким він живе або постійно спілкується: мама, тато, бабусі, дідусі, старші брати та сестри. Нехай це буде дуже вузьке коло, але в ньому будуть люди, яким ви сміливо можете довірити життя своєї дитини. З тими, хто входить в коло «чужі», все просто: дитина не повинна виконувати ніяких прохань чужих людей, не повинен приймати ніяких  пропозицій.

Навчіть дитину правилу: доросла людина не звертається за допомогою до чужої дитини – вона просить допомогти іншого дорослого! Окрема розмова – про тих, кого дитина знає, але хто не є близькими людьми – поясніть йому, що якщо йому щось пропонує подруга мами або татів колега, з якими він знайомий, він повинен спочатку зателефонувати вам і переконатися, що йому можна доїхати з цим дядьком Вітею на машині або піти кудись з тіткою Ганною.

2. Навчіть дитину говорити «ні»

Ми вчимо дітей: «Дитина повинна слухатися дорослих», – і радіємо отриманому результату, навіть не замислюючись, що тепер будь-яка доросла людина є для дитини тим, кого треба слухатися. Дуже важливо, щоб дитина розуміла, що ніхто не має права змушувати його робити те, що він не хоче, йти з тим, з ким він не хоче, і що чужих людей слухатися не треба! Його тіло недоторкане, і його діями можуть керувати тільки близькі люди – ті, які входять в коло «свої», які несуть за нього відповідальність. І навіть якщо доросла людина вимогливо і суворо просить пройти з ним, дитина повинна вміти сказати «ні», а не слухняно йти за чужою людиною на догоду його бажанням.

3. Просити допомоги не соромно

Причини, чому діти не можуть попросити допомоги, коли, наприклад, від них щось хоче незнайома чужа людина або якщо їм здається, що він їх переслідує, абсолютно різні: комусь соромно, ніяково, хтось боїться – але результат завжди один. Дитина не попросивши допомоги  самостійно вирішити проблему не зможе. Поясніть своїй дитині, що дорослі завжди прийдуть на допомогу дитині, особливо якщо йому загрожує небезпека.

Поясніть, до кого треба звертатися за допомогою: до людини, який тут працює, до жінки з дитиною або до поліцейського.

4. Кричати потрібно вміти

Повчати своїх дітей культурі поведінки в суспільстві – не кричати в громадських місцях, поводитися пристойно – ми чинимо правильно, тільки є і побічний ефект: діти перестають кричати взагалі. Поясніть дитині, що кричати заради порятунку свого життя можна і потрібно. Що ніхто не засудить, а навпаки, допоможуть та підтримають. Навчіть його кричати правильно, якщо до нього проявляє агресію незнайома доросла людина: «Я вас не знаю!», «Ви чужий!» – в іншому випадку, якщо кричати «Я з тобою не піду» або «Відпусти меня», перехожі можуть подумати, що дитина вередує, а тато або мама його кудись веде.

5. Навчіть дитину стежити за часом

Домовтеся з дитиною про те, що він стежить за часом: якщо він обіцяв прийти в 14-00, він повинен бути вдома в 14-00. Якщо затримався та не попередив, значить, наступного разу піде зі школи з вами.

6. Номери телефонів – напам’ять

Навіть якщо у дитини є власний мобільний телефон, для його безпеки та вашого спокою вкрай важливо, щоб він пам’ятав кілька телефонів напам’ять: номера батьків, бабусі, дідусі, домашній. Перевіряйте час від часу та переконуйтеся в тому, що він їх не забув.

7. Безпека – значить життя

Привчіть свого малюка ходити по одній і тій же вулиці, переходити дорогу в правильному місці. Виключіть з його маршруту безлюдні та неосвітлені вулиці, паркові зони, занедбані будівлі, гаражі, будівництва. Шлях дитини повинен бути освітлений, вулиці повинні бути прохідними. Пройдіть з ним разом цю дорогу і зверніть його увагу на потенційно небезпечні місця, куди ходити не можна.

І головне: повторюйте ці правила з дитиною та перевіряйте чи пам’ятає вона їх.

Автор статті: практичний психолог лікарні Шайхет А.С.

Залишити відповідь

Пошук

+