Як допомогти дитині впоратися зі стресом? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Як допомогти дитині впоратися зі стресом?

Визначаємо разом з психологом основні чинники розвитку хронічного стресу і те, як не допустити, щоб природнє напруження у дитини перейшло в хронічну форму.

Звичайний стрес – це універсальна реакція людини на будь-які зовнішні подразники: зміну способу життя, конфлікти, складності, невдачі … Іншими словами, це абсолютно нормально. А ось хронічний стрес – це велика проблема, яка не дає дитині розвиватися, нормально вчитися, спілкуватися і радіти життю.

Як зароджується хронічний стрес?

Все починається з почуття первинної тривоги. Воно виникає, коли дитина на короткий термін стикається з подразником: наприклад, вперше почув, як сваряться мама і тато на кухні. Пішов зробити щеплення. Вперше проспав, збирався до школи як на пожежу і вскочив до автобуса, щоб встигнути до дзвінка. Первинна тривога в загальному не є небезпечною для психіки дитини і навіть може грати роль розвиваючого тренажера: ми пережили короткий стрес, осмислили, що це таке з нами було, запам’ятали стан дискомфорту і приготувалися до другої стадії – опору.

Як допомогти дитині впоратися зі стресом? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.Опір починається тоді, коли подразник повертається знову і знову або його вплив взагалі не припиняється.

Наприклад, постійний страх отримати двійку з математики, напружена атмосфера вдома, мама все лає і лає, що ти такий нечупара і у тебе вічний безлад … Організм дитини вже знайомий з відчуттям стресу і пручається всіма можливими способами. Багатьом батькам цей період знайом як період постійної «війни»: «Не піду я в школу», «Не хочу в дитячий сад», «Не буду мити голову», «Не хочу, щоб ви сварилися», «Перестаньте мене лаяти» …

Саме на цьому етапі організм дітей починає іноді «видавати» ПЕРШІ ПСИХОСОМАТИЧНІ РЕАКЦІЇ: уповільнені застуди, безсоння, нав’язливі руху.

Якщо на цьому етапі джерело занепокоєння не зникне, ми ризикуємо перейти до ситуації хронічного стресу, який загрожує загальним виснаженням. Дитина відчуває себе все гірше, хворіє все частіше, ніяк не може зосередитися, погано вчиться і вже ніби не дуже всьому цьому чинить опір. На боротьбу зі стресом у нього йдуть всі життєві сили, а на розвиток і благополучне життя вже нічого не залишається. До цього «букету» іноді приєднуються енурез і інші серйозні проблеми зі здоров’ям.

Де шукати причину?

Добре, коли проблема лежить на поверхні: ви тільки переїхали в новий будинок, дитина пішла в школу, змінила клас, у нього проблеми з однолітком, конфлікт з учителем, батьки на межі розлучення, важко хворіє улюблена бабуся … Звичайно, що всі ці фактори відносяться до однієї категорії – соціально-психологічних. Але є і дві інші групи, які не завжди настільки очевидні навіть для дуже уважних і турботливих батьків. Про все поговоримо докладніше.

Фізіологічний розвиток стресу

Як допомогти дитині впоратися зі стресом? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.🔹Голод. Вранці снідати не хотілося, в школі каша була несмачна, відразу після уроків довелося бігти на тренування … Коментарі зайві: розпорядок потрібно налагодити так , щоб дитина була сита протягом дня.

🔹Спрага. Подбайте про те, щоб вода завжди була доступна. Давайте з собою пляшку води на прогулянки, тренування і екскурсії, стежте за тим, щоб кулер в класі або в дитячому саду був завжди в робочому стані.

🔹Шум. Є діти, які особливо чутливі до гучних звуків або постійного монотонного шуму. У першому класі вони часто приходять додому і лягають спати: втомилися від шуму, свисту, гучних голосів. Навіть якщо ваші діти самі часто бувають джерелом страшного шуму, потрібно поважати їх право відпочивати, читати, робити уроки в тиші.

🔹Кисневе голодування. На нього діти скаржаться рідше, ніж на голод і спрагу, але саме перманентний брак кисню часто є причиною поганого самопочуття.

🔹Травми, хвороби, загальна інтоксикація організму. Недолікована застуда, наявність вогнища запалення, біль, сильний удар – все це забирає сили, дратує, мучить, і на відновлення після будь-якого нездужання потрібен час. Найчастіше більше, ніж визначає лікар.

🔹Фізичне та психоемоційне перевантаження. Якщо довелося три години поспіль вчити англійську, писати по чотири контрольні на тижні, сильно викладатися на тренуваннях, то немає нічого дивного в тому, що після цього у дитини виявляються ознаки стресу.

Зверніть увагу! Фізичні перевантаження відбуваються не тоді, коли дитина багато бігає або активно займається спортом (це як раз сприяє «обнулення» і виходу зі стану стресу). Найбільше навантажений дитина, коли йому доводиться довго перебувати в статичних позах, які накопичують напругу в тілі.

🔹Нехватка сну. Сон – це важливо. Якщо доводиться вибирати між сном і уроками, заняттями, іншими серйозними справами – вибирайте СОН!

🔹Режим обмеження часу. У кожної людини є свій внутрішній темп, зручний і органічний для проживання життя і виконання різних завдань. Деякі діти за своєю природою досить повільні. Для них джерелом стресу є ситуація, коли їм потрібно постійно встигати, бігти, поспішати, укладатися в тимчасові проміжки. Постарайтеся не квапити дитину на кожному кроці: якщо тільки можна потерпіти, почекати хоча б кілька хвилин, використовуйте їх, щоб дати дитині відпочинок від постійних спроб потрапити в ритм життя.

Емоційні чинники розвитку стресу

🔹Травма прихильності. Якщо у дитини загублений контакт з близькими дорослими, він з будь-якими стресовими ситуаціями справляється важче і довше.

🔹Недостатній емоційний контакт з батьками. Ми різні: хтось більш відкритий, хтось більш замкнутий і зовні холодний. Закритість батьків може бути для дитини додатковим стресовим чинником.

🔹Недостатньо розвинений емоційний інтелект. Психологи  відзначають, що зараз дуже часті випадки, коли діти розвинені інтелектуально, вони багато читали, мають енциклопедичні знання, добре засвоюють нові знання, АЛЕ їм складно справлятися з власними емоціями і розуміти емоції інших.

🔹Емоційне насильство. Це не тільки глузування, знущання, покарання та інші явні ознаки. Ігнорування, відмова від контакту з дитиною, небезпечна і недостатньо дружня атмосфера також є джерелами хронічного стресу.

Соціально-психологічні чинники розвитку стресу

🔹Стан НЕУСПІХУ. Дітям боляче, коли дорослі ними незадоволені. Глибина переживань у кожної дитини своя, але є і такі діти, які просто не можуть винести, коли близька людина демонструє невдоволення ними. Звичайно, якщо дитина одного разу накоїв щось надзвичайне, ви висловите йому все, що думаєте, і це буде короткочасний вплив стресу. Але якщо дитина «не вилазить» з таких ситуацій, у нього розвивається хронічний стрес.

🔹Ситуація НЕВИЗНАЧЕНОСТІ. Про це факторі ми часто забуваємо. Дітям вкрай необхідні прозорі і зрозумілі правила. Що буває в будні, а що – у вихідні. Які події відбудуться завтра вранці обов’язково (сніданок, чистка зубів, прогулянка, читання на ніч і т.д.), а які можуть і не відбутися. І це теж нормально. Якщо дитина не знає, де він буде жити через пару місяців, чи не забудуть йому побажати на добраніч, буде він ситий або голодний. Тому є сенс створити більш-менш однакову систему життя. Звичайно, частина рішень ви з дитиною будете приймати «за настроєм», але загальна канва, система зрозумілих «можна» і «не можна». «Добре» і «погано» нехай буде незмінна для всієї родини.

Чим можна допомогти?

Як допомогти дитині впоратися зі стресом? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.✅Перш за все, не брати на себе занадто багато. Зрозуміло, що виключити з життя дитини зовнішні подразники НЕ ВИЙДЕ; та це й не потрібно, щоб допомогти йому справитися зі стресом.

Головне завдання – не втратити ПРИХОВАНІ ПСИХОЛОГІЧНІ ЧИННИКИ стресу, такі як часті невдачі в тій чи іншій сфері, глузування, які здаються нешкідливими, відсутність близьких друзів.

✅На етапі підготовки дитини до школи, дитячого садка та  будь-якої іншої великої зміни в житті приділіть увагу емоційному стану: намагайтеся дати йому не стільки знання, скільки тепло та підтримку. Намагайтеся знаходити час, щоб вислухати дитину, поговорити з ним, придумайте в підтримку ритуали, які дозволять дитині прожити все свої емоції: гнів, смуток, страх.

Буде здорово, якщо навіть у найскладніші періоди життя ви зможете знайти підтримку один в одному: повеселитися, почитати смішну книжку або просто обійнятися, перед тим як повернутися до буденного життя з повсякденними справами.

Автор статі: практичний психолог лікарні Шайхет А.С.

Залишити відповідь

Пошук

+