ГРИП та його профілактика в період пандемії COVID-19 детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

ГРИП та його профілактика в період пандемії COVID-19

Спалах інфекційного захворювання, спричиненого новою коронавірусною інфекцією (COVID-19), продовжує розвиватися, і на тлі цього проводиться порівняння даного захворювання з грипом.

Обидві хвороби є респіраторними захворюваннями, але між цими двома вірусами та тим, як вони поширюються, є важливі відмінності. Це важливо з точки зору того, які медико-санітарні заходи можуть бути вжиті для реагування на кожний вірус.

По-перше, COVID-19 та віруси грипу мають подібну картину захворювання. Тобто вони обидва викликають респіраторне захворювання, яке є широким спектром варіантів хвороби – від безсимптомного або легкого до тяжкого захворювання та смерті.

По-друге, обидва віруси передаються при контакті та повітряно-краплинним шляхом. В силу цього, важливі медико-санітарні заходи, які всі можуть вживати для запобігання інфекції, є однаковими, наприклад: гігієна рук та дотримання дихального етикету (кашляти в лікоть або паперову хустку з наступним негайним викиданням).

Важливою відмінністю між цими двома вірусами є швидкість передачі.

Грип має коротший середній інкубаційний період (час від зараження до появи симптомів) і коротший серійний інтервал (час між послідовними випадками), ніж у вірусу COVID-19. Серійний інтервал для COVID-19 оцінюється в 5-6 днів, у той час як для вірусу грипу послідовний інтервал становить 3 дні. Це означає, що грип може поширюватися швидше, ніж COVID-19. Крім того, передача в перші 3-5 днів хвороби або потенційно передсимптомна передача – передача вірусу до появи симптомів – є основною причиною передачі грипу. На противагу цьому, хоча ми знаємо, що є люди, які можуть розповсюджувати вірус COVID-19 за 24-48 годин до появи симптомів, в даний час це, мабуть, не є основною причиною передачі інфекції.

Передбачається, що репродуктивне число – число вторинних випадків зараження, спричинених однією інфікованою людиною, – для вірусу COVID-19 становить від 2 до 2,5, що вище, ніж для грипу. Проте оцінки, зроблені для COVID-19 та грипу, дуже контекстуальні і залежать від часового періоду, що ускладнює прямі порівняння.

Діти є важливим фактором передачі вірусу грипу у суспільстві. Для вірусу COVID-19 первісні дані показують, що хвороба зачіпає дітей менше, ніж дорослих, і частота випадків захворювання з клінічними проявами у віковій групі 0-19 років низька. Тоді ці два віруси мають схожий спектр симптомів, частка важких випадків, очевидно, відрізняється. Для COVID-19 дані на сьогоднішній день дозволяють припустити, що 80% випадків зараження є легкими або безсимптомними, 15% – тяжкими, що потребують оксигенації, та 5% критичними, що потребують вентиляції. Частки тяжких та критичних випадків вищі, ніж ті, що спостерігаються для грипу. Найбільше ризику важкої грипозної інфекції схильні діти, вагітні жінки, люди похилого віку, особи з хронічними захворюваннями та імунодефіцитом. Що стосується COVID-19, то в даний час ми знаємо, що літній вік та супутні захворювання збільшують ризик тяжкої інфекції.

При появі перших симптомів грипу хвора людина обов’язково повинна залишатися вдома – щоб не провокувати ускладнення власної хвороби і не заражати інших людей.

Основними симптомами грипу є:ГРИП та його профілактика в період пандемії COVID-19 детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.ГРИП та його профілактика в період пандемії COVID-19 детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

 • підвищена температура тіла;
 • сльозотеча;
 • біль у горлі;
 • кашель;
 • нежить;
 • біль у м’язах.

З будь-якими з цих симптомів не варто виходити з дому навіть заради візиту до лікаря, передзвоніть сімейному лікарю. Призначене лікарем лікування у домашніх умовах може бути достатнім для одужання.

Викликайте «швидку» чи терміново звертайтеся безпосередньо до лікарні, якщо присутні наступні симптоми:

 • сильна блідість або посиніння обличчя;
 • висока температура тіла, що довго не знижується; багаторазове блювання та випорожнення;
 • порушення свідомості, надмірна сонливість чи збудженість;
 • болі у грудній клітці;
 • домішки крові у мокроті;
 • падіння артеріального тиску.

Продовжувати лікування вдома за наявності цих симптомів – небезпечно. Затримка з госпіталізацією може призвести до смерті хворого.

Вірус грипу небезпечний, але не всесильний. Можна легко уникнути зараження грипом навіть під час епідемії, якщо дотримуватись кількох простих речей:

 • уникати скупчень людей аби зменшити вірогідність контактів із хворими людьми, користуватися одноразовими масками, щоб захистити себе чи оточуючих від зараження;
 • регулярно провітрювати приміщення і робити вологе прибирання як у помешканні, так і в робочих приміщеннях, щоб не залишати навколо себе живі віруси і бактерії, що можуть залишатися активними впродовж годин після перебування у приміщенні хворої людини;
 • повноцінно харчуватися, висипатися, уникати перевтомлення;
 • мати чисті руки: враховуючи те, що інфекція потрапляє в організм через рот, ніс та очі, яких ви час від часу торкаєтесь руками;
 • користуватися тільки одноразовими паперовими серветками і рушниками, які після використання необхідно одразу викидати у смітник, оскільки вони також можуть стати джерелом зараження.

Ще кілька нескладних заходів:

 • залишатися вдома при перших ознаках хвороби;
 • ізолювати хвору людину та виділити їй окрему кімнату і посуд, по можливості триматися на відстані 2 метри від хворої людини оточуючим, декілька разів на добу провітрювати приміщення та проводити в ньому вологе прибирання;
 • прикривати рот і ніс під час кашлю та чхання аби запобігти розпорошенню інфікованих краплин слизу, які є основним джерелом зараження.

На теперішній час існують противірусні препарати та вакцини проти грипу. Рекомендується робити щеплення щороку, щоб запобігти зараженню грипом. Вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Вакцина захищає від усіх актуальних штамів грипу, є безпечною і ефективною.  

За матеріалами департаменту охорони здоров’я Запорізької міської ради

Пошук

+
Перейти до вмісту