5 порад для здоров’я ротової порожнини детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

5 порад для здоров’я ротової порожнини

Здоров’я порожнини рота є одним з основних показників загального стану здоров’я, благополуччя, самопочуття і якості життя.

Здоровий рот дає змогу нам говорити, посміхатися, смакувати, жувати, ковтати й передавати цілий діапазон емоцій з упевненістю й без болю.

Здебільшого тягар хвороб порожнини рота припадає на сім недуг – зубний карієс, захворювання ясен, онкологічні захворювання порожнини рота, прояви ВІЛ-інфекції в порожнині рота, травми порожнини рота й зубів, розщеплення губи та піднебіння, і ному.

Вони створюють біль і дискомфорт, соціальну ізоляцію, втрату впевненості в собі та інші серйозні проблеми для здоров’я. За оцінками, на ці недуги страждають майже 3,5 мільярда людей, а тому це найбільш поширений стан здоров’я у всьому світі.

Майже всі ці захворювання можна попередити та вилікувати на ранніх стадіях. 

1. Підтримуйте гігієну порожнини рота

Поганий догляд за зубами призводить до накопичення в роті бактерій, утворення бактеріальної плівки на зубах, унаслідок чого виникають карієс, гінгівіт, пародонтоз.

 • Чистіть зуби зубною пастою з фтором упродовж двох хвилин два рази на день. Якщо не маєте змоги почистити зуби — полощіть рот рідиною із фтором або жуйте гумку без цукру після їжі й перекусів.
 • Міняйте зубну щітку щотри місяці або відразу після хвороби.
 • Не діліться з іншими засобами особистої гігієни, як-то зубна щітка.
 • Щонайменше раз на день користуйтеся зубною ниткою.

2. Їжте здорову їжу й менше цукру, адже він є основною причиною карієсу.

Споживання надмірної кількості цукру в закусках, технологічно обробленій їжі та солодких напоях є основними факторами ризику. Для дорослих норма цукру не більше шести чайних ложок на день, для дітей – три.

 • Харчуйтеся збалансовано, їжте продукти із низьким вмістом цукру та більше фруктів та овочів.
 • Не їжте солодкі снеки та ласощі між прийомами їжі.
 • Пийте воду замість солодких напоїв, адже вони шкідливі не тільки для рота, але також збільшують ризик розвитку діабету й ожиріння.

3. Не куріть і не вживайте алкоголь

Вживання алкоголю суттєво підвищує ризики появи раку ротової порожнини, гортані, глотки та стравоходу. Також збільшує ризик травм обличчя та зубів через падіння, дорожньо-транспортні пригоди й конфліктні ситуації. Крім того, в алкогольних напоях часто підвищено кислотність і вміст цукру, що збільшує ризик карієсу.

Куріння підвищує ризик захворювання ясен і раку ротової порожнини, а також змінює колір зубів, зумовлює неприємний запах із рота, передчасну втрату зубів, утрату смаку та нюху.

4. Регулярно проходьте огляди й консультуйтеся зі стоматологом

Профілактика – найкращий спосіб уникнути проблем зі здоров’ям порожнини рота.

Регулярні огляди в стоматолога гарантують, що такі проблеми, як карієс, гінгівіт і пародонтит, можна виявити та вилікувати якомога раніше.

Не відкладайте візит до стоматолога, якщо у вас є такі проблеми:

 • їжа часто застрягає між зубами;
 • дискомфорт чи біль у роті або навколо нього;
 • важко кусати певні продукти;
 • чутливість до гарячої, холодної або солодкої їжі;
 • неприємний запах із рота;
 • білі чи темні плями на зубах.

5. Користуйтеся захисними засобами під час занять спортом і поїздок на мото- і велотранспорті

Травми порожнини рота й зубів можна отримати в результаті удару пошкодження зубів і/або інших твердих або м’яких тканин усередині та навколо рота. Лікування таких травм дороге і тривале й може призводити до випадання зубів із тяжкими емоційними наслідками для людини, її психічного розвитку і якості життя.

За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України

5 порад для здоров’я ротової порожнини детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Пошук

+