Як забезпечити організм вітаміном D восени
Дефіцит вітаміну D може призвести до рахіту в дітей, порушення обмінних процесів та сну в дорослих, а також бути одним із чинників виникнення психічних порушень та зниження адаптаційних властивостей організму.
Наша імунна система потребує вітаміну D, щоби мати міцні зуби та кістки та імунну відповідь патологічним бактеріям та вірусам.
Джерела вітаміну D
Пам’ятайте, що синтез вітаміну D відбувається саме в шкірі під впливом сонячного випромінювання. Однак, варто розуміти, що такий спосіб отримання вітаміну D може бути недостатнім (особливо – в осінньо-зимовий період). Також потрібно остерігатися небезпек, – прямих сонячних променів, адже надмірна прихильність до засмаги підвищує ризик виникнення раку шкіри.
Спробуймо знайти ідеальний баланс достатньої кількості сонячних променів та інших джерел вітаміну D. У невеликій кількості вітамін D міститься в продуктах харчування. Серед них:
- жирна морська риба (лосось, сардини, оселедець, скумбрія);
- червоне м’ясо;
- яловича печінка;
- яєчні жовтки;
- молочні продукти (вершкове масло, твердий сир, домашній сир тощо).
Зазвичай – регулярного вживання цих продуктів і перебування на вулиці 10–15 хв у весняно-літній період (у зимовий період трішки більше часу) достатньо для того, щоби здорова людина отримала необхідну кількість вітаміну D.
Якою є добова норма вітаміну D?
Для різного віку така норма різниться. Щоби визначити потрібну саме вам кількість вітаміну D передовсім необхідно здати аналіз для визначення його концентрації в сироватці крові. Залежно від отриманих показників рівня вітаміну D лікар може призначити корекцію вашого раціону, тривалості сонячних ванн, а може призначити прийом дієтичних добавок.
Люди з груп ризику, яким радять проходити тестування на рівень вітаміну D в крові:
- люди з ожирінням (з високим індексом маси тіла);
- люди з незбалансованим та нераціональним харчуванням;
- люди із захворюваннями шлунково-кишкового тракту та неврологічні розлади;
- люди літнього віку, особливо, якщо вони не виходять із дому.
Іншим рутинна перевірка на рівень вітаміну D не потрібна.
Збалансоване й раціональне харчування – ефективна профілактика дефіциту вітаміну D.
За матеріалами Міністерства охорони здоров’я України