Як не захворіти на вірусні захворювання
День за днем осінь набирає своїх обертів, дарує не тільки чудовий настрій, але і нагадує нам про небезпеку пов’язану з захворюванням на грип та гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ).
В минулому епідемічному сезоні, який тривав з жовтня 2020 року по травень 2021 року, ситуація в Запорізькій області за вірусологічними показниками була виняткова, оскільки циркуляції вірусів грипу майже не спостерігалося. На це, зокрема, вплинули обмежувальні протиепідемічні заходи, які були введені у зв’язку з початком пандемії COVID-19.
Нині на території області маємо підвищення захворюваності на віруси респіраторної групи. Щотижня спостерігається збільшення кількості захворілих. За минулий тиждень на грип та ГРВІ захворіли приблизно 15000 осіб. А лише двома тижнями раніше кількість захворілих була 8800. Таким чином, зростання більше, ніж на 70% за два тижні. Зокрема на SARS-CoV-2 захворюваність зросла більш ніж на 145%.
Зараз потрібно бути нам усім обережними та захистити себе і своїх близьких від вірусних інфекцій. Найбільш уразливими до грипу є:
- діти до 5 років (особливо – діти до 2 років);
- вагітні;
- люди віком від 60 років;
- люди з надмірною вагою;
- хворі на діабет;
- хворі на хронічні серцево-судинні захворювання;
- хворі на хронічні захворювання легенів;
- люди з іншими тяжкими хронічними захворюваннями.
Грип – це вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та симптомами, схожими з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями, але є набагато небезпечнішим. Найчастішим ускладненням грипу є пневмонія, яка іноді може лише за 4-5 днів призвести до смерті хворого. Серцева недостатність також нерідко розвивається внаслідок ускладнень грипу.
Грип дуже легко передається від людини до людини повітряно-крапельним шляхом – коли хвора людина кашляє, чхає чи просто розмовляє.
Хвора людина, навіть із легкою формою грипу, становить небезпеку для оточуючих протягом усього періоду прояву симптомів – це, в середньому, 7 днів. Отже, дуже важливо не розслаблятися і продовжувати носити маски, дотримуватися соціальної дистанції та інших протиепідемічних норм і правил особистої гігієни. Обов’язково провітрюйте приміщення, частіше робіть вологе прибирання – це допоможе знизити концентрацію вірусу в замкнутому просторі.
Всесвітня організація охорони здоров’я прогнозує в сезоні 2021-2022 рр. циркуляцію 4 штамів вірусів грипу. Саме ці штами увійшли до складу чотиривалентних вакцин проти грипу, які будуть використовувати в цьому епідсезоні.
Насамперед вакцинація – є тим дієвим інструментом, який може запобігти ускладненням від грипу. Вакцинація від грипу не захищає від COVID-19 і навпаки. Вакцинуватися можна впродовж усього епідсезону, але важливо враховувати, що ефект вакцинації настає не раніше, ніж через 2 тижня.
Дуже важливо в цей період проводити зміцнення імунітету, дотримуватися повноцінного та збалансованого харчування і вести здоровий та активний спосіб життя.
Будьте здоровими, захищеними та фізично активними!