Всесвітній день нирки
Сьогодні – Всесвітній день нирки. Цей день відзначається з метою привернення уваги до проблем ниркових хвороб. Нирки – це парний орган, що розташований у поперековій області, який виконує важливу функцію – очищує кров у нашому організмі від надлишкової рідини та токсинів. У такий спосіб нирки підтримують оптимальний баланс необхідних речовин у крові, а також продукують гормони.
Нирки неймовірно працездатний орган і в змозі виконувати свої функції, вже будучи ґрунтовно ураженим. До моменту, коли людина помічає занепокоєння з приводу нирок, їх природні фільтри можуть бути зношені до 90%.
На початкових стадіях дуже складно помітити симптоми хвороби нирок. Набряк гомілок, постійна втома, порушення концентрації, уваги, втрата апетиту, поява крові та піни у сечі – це симптоми, які найчастіше проявляються, коли хвороба нирок переходить у важку форму. Раннє виявлення ниркової недостатності дозволяє розпочати лікування до того, як почнуть розвиватися незворотні наслідки та ускладнення.. А точно визначити хворобу нирок допомагає лабораторна та інструментальна діагностика (ультразвукове дослідження, комп’ютерна томографія, рентгенографія нирок). І тільки лікар може скерувати обстеження, зробити висновок та призначити лікування. Зараз досягнення в медицині дозволяють виліковувати більшість хвороб нирок.
Щоденні правила профілактики, які допоможуть зберегти здоров’я нирок.
- Фізичні навантаження допомагають нормалізувати артеріальний тиск, покращити мікроциркуляцію крові в нирках і зменшити ризик розвитку хронічних хвороб нирок. Норма фізичної активності завжди є індивідуальною.
- Дотримуйтеся правил здорового харчування та підтримуйте вагу в нормі. Зменшить вживання солі, прянощів і не привчайте до цього дітей.
- Пийте достатньо води, щоб нирки залишалися здоровими. Рідина використовується нирками як розчинник для накопичених в тканинах продуктів розпаду і формування сечі. Пити треба регулярно, рівними порціями впродовж всього дня, орієнтуючись на відчуття спраги. Соки, солодкі газовані, соковмісні напої варто суттєво обмежити.
- Відмовтеся від алкогольних напоїв. Безпечної для здоров’я дози алкоголю не існує.
- Не куріть. Куріння є однією із причин зменшення кровопостачання нирки, що призводить до погіршення функції органу та підвищує ризик раку нирок. Пасивні курці також потрапляють в зону ризику.
- Контролюйте артеріальний тиск, який є однією із найпоширеніших причин розвитку захворювань нирок. Коли високий тиск виникає на фоні інших факторів ризику, то можуть з’явитися серйозні порушення функцій нирок.
- Уникайте переохолодження.
- Лікуйте «вогнища» інфекції в організмі (тонзиліт, каріозні зуби, гінекологічну патологію та інше).
- Приймайте ліки тільки за призначенням фахівців (особливо це стосується антибіотиків та протизапальних препаратів).
- Контролюйте рівень глюкози в крові.
- Систематично проходьте профілактичні обстеження, які допоможуть оцінити стан нирок (загальний аналіз сечі, креатинін крові, УЗД – 1 раз на рік) навіть якщо нічого не турбує, не болить і не дає про себе знати.
- Ведіть здоровий, активний спосіб життя.
Стежте за своїм здоров’ям – Всесвітній день нирки щорічно нагадує про це.