Що робити, якщо у дитини болить живіт
Болі в області живота є найпоширенішими скаргами у дітей. Вони проявляються у дітей різного віку (від грудничкового до підліткового) і в більшості випадків сигналізують про наявність порушень як в роботі шлунково-кишкового тракту, так і в інших органах.
В дитячому віці болі в животі в більшості випадків не є небезпечними та можуть бути пов’язані з підвищеним газоутворенням, спазмом кишечника, несвоєчасної дефекацією. Такі болі (прості, безпечні, функціональні), як правило, локалізуються в центрі живота – дитина показує на область навколо пупка.
Якщо ж дитина показує на будь-яке інше місце на животі – то це привід негайно звернутися до лікаря.
При болю в животі терміново потрібен лікар, якщо:
- біль локалізується в правій підвздошній області (внизу живота праворуч);
- болю передувала травма;
- є сліди крові в калі або блювотних масах;
- є будь-які проблеми з сечовипусканням (утруднення, болючість).
- біль в животі поєднується з:
- вираженою блідістю шкіри та пітливістю;
- проносом та підвищеною температурою тіла;
- висипом;
- сонливістю.
Якщо болить живіт у дитини більше 2-3 годин, їй стає гірше, варто звернутися за професійною допомогою.
Болючі відчуття часто свідчать про розвиток небезпечних хвороб:
Апендицит – запалення придатку сліпої кишки. Найчастіше спостерігається в 8-14 років. Спочатку болі відзначаються у припупковій області, потім біль переміщується у правий бік. Больовий синдром може супроводжуватися наступними симптомами — висока температура, нудота, блювотні реакції. При підозрі на апендицит обов’язкова госпіталізація.
Кишкова інвагінація – непрохідність кишківника, яка утворюється внаслідок проникнення частини кишківника в просвіт кишки. Спостерігається від 4 місяців до 2-х років. Малюк плаче, блідне, покривається потом, відзначається кров’янистий стілець. Подібні симптоми — сигнал для негайної госпіталізації.
Гастрит – запалення слизового шару шлунку. Супроводжується відчуттям важкості, відрижкою, втратою апетиту.
Харчове отруєння. Пов’язано із вживанням неякісної їжі. Характеризується блювотними позивами, проносом, ознобом, холодним потом. Подібний стан у дитини до 3-х років вимагає обов’язкового консультування лікаря.
Глистяна інвазія – захворювання, що викликається глистами. Характеризується загальною слабкістю, відсутністю апетиту, головними болями, запамороченнями, шкірним висипом, втратою ваги, розладом стільця.
Біль не завжди є результатом захворювань травної системи. Нерідко він може бути викликаний психологічними чинниками – стрес, негативні емоції. Допоможе консультація психолога, невролога.
Будьте уважні до своєї дитини! І будьте здорові!