Ротавірус: як запобігти хворобі
Ротавірус: найпоширеніша у світі «кишкова» інфекція, якій можна легко запобігти. До того, як наука винайшла вакцину, більшість дітей віком до 5 років була інфікована ротавірусом хоча б один раз.
Підхопити ротавірусну інфекцію досить легко: не достатньо ретельно вимити руки, покупатися у забрудненій водоймі чи проконтактувати з хворим. Заразитися ротавірусом можна і під час контакту із забрудненими поверхнями і предметами: іграшками, підлогою, меблями, одягом, під час їжі тощо. Ротавірус може залишатися на поверхнях протягом тижнів та навіть місяців.
Перебування у місцях скупчення людей і обмежений доступ до чистої води – передумови появи та поширення «кишкових» захворювань. Вони легко передаються від людини до людини та особливо небезпечні під час війни. Перші ознаки ротавірусної інфекції – різке підняття температури і блювота, біль у животі, пізніше з’являється тривала діарея, водянисто-пінисті випорожнення. Може з’являтись нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні.
У здорової дорослої людини ротавірусна інфекція може мати лише легкі прояви та симптоми або не мати їх взагалі. Проте для немовлят і дітей раннього віку це захворювання є небезпечним через ризик швидкого зневоднення. Зазвичай, інкубаційний період при інфікуванні триває 2 дні. Блювота та діарея можуть тривати від трьох до восьми днів.
Специфічного лікування ротавірусної інфекції немає – лише симптоматичне лікування.
Лікарі призначають пацієнту поліферментні препарати, адсорбуючі та в’яжучі засоби, жарознижувальні препарати. Важливо підтримувати водно-сольовий баланс організму: багато пити. За тяжкого перебігу захворювання передбачене внутрішньовенне введення рідини. Проводиться дезінтоксикаційна терапія.
Антибіотики при ротавірусній інфекції не призначаються.
Профілактика ротавірусної інфекції включає в себе:
- Специфічна
Вакцинація дітей віком від 1,5 до 6 місяців, достатньо дві або три дози, відповідно до інструкції зареєстрованих в Україні вакцин, щеплення належить до рекомендованих.
Після 6-ти місяців вакцинація не проводиться.
- Неспецифічна
1. Дотримання санітарно-гігієнічних правил (мити руки перед їжею, після вулиці, після вбиральні, користування особистими засобами гігієни);
2. Обробляти предмети побуту;
3. Фрукти, овочі мити проточною водою та обробляти окропом;
4. Пити очищену або кип’ячену воду;
5. Хвору дитину ізолювати та провести дезінфекційну обробку.
Будьте пильними, бережіть своє здоров’я та здоров’я ваших дітей!