Поради психолога: що потрібно підготувати, повертаючись з дитиною в Україну детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Поради психолога: що потрібно підготувати, повертаючись з дитиною в Україну

“Сьогодні звучить часте запитання від сімей – “як відчути, коли повертатись?” Точної відповіді не має. Вона має бути особистою. І усвідомленою. Нижче ви знайдите корисні поради, що потрібно продумати і підготувати, повертаючись з дитиною в Україну, чи повертаючись додому з більш безпечних міст.

 • З дітьми маємо говорити про те, що ми їдемо додому, але наше життя змінилося. І нам потрібно звикнути до “нового життя” вдома. (Іноді діти кажуть: “я вдома. Але я хочу до “справжнього дому”. Як і нам, дітям хочеться повернутись не стільки додому, скільки в “життя до війни”). І дітям, як і дорослим, потрібен час на адаптацію не тільки до міста чи країни, а і до своєї квартири, і до нових “відчуттів міста”. Потрібно прийняти те, що втрачене. Діти перші дні можуть бути збудженими, загальмованими чи дезорганізованими. Це нормально.
 • З дітьми важливо говорити про їх тривоги та очікування від повернення. Слухати їх, пояснювати щось за потребою. Бути готовими до того, що на наші слова: “я ж заради тебе їхала/повертаюсь”.. Вони можуть відповісти: “я тебе про це не просив/просила”. Це теж може бути відреагуванням тривоги та напруги.
 • Дітям важливо додатково пояснювати, що відбувається в Україні. Є мультфільм телеканалу ПлюсПлюс – “Добро завжди перемагає”. Туди вкладено багато важливих сенсів. https://1plus1.video/dobro-zavzhdi-peremagae
 • Книжка (вона універсальна для дітей різного віку): “Залізницею додому” – автор Marjana Savka – Видавництво Старого Лева. Книжка про евакуацію та повернення додому. Це розповідь дівчинки, в якій багато дітей впізнають себе. Вона ідеальна для читання в дорозі та при адаптації. В самій книжці є можливість розмальовувати картинки та робити прості практики.
 • Дітям до повернення в країну важливо почути звук сигналу тривоги. Вони мають бути готові до цього звуку. “Сигнал тривоги каже про те, що наше ППО готове знешкодити небезпеку. І ми теж про свою безпеку маємо подбати.
 • Пісня – руханка практикум з ТНМК та Alexander Koreshkov в допомогу батькам та вчителям – щоб скерувати дії дітей під час прямування в укриття. Дітям, що повертаються, вона може бути корисною. https://youtu.be/DxS_dV9T55U
 • Прості тілесні вправи для вгамування тривоги – 20 коротких анімацій https://bit.ly/3I3dk3r
 • В квартирі ви маєте зорієнтуватись: Де безпечне (краще казати “Захищене місце“). Де найближче укриття в районі. Потрібно потренуватись туди швидко йти до того, як вперше пролунає сигнал тривоги (разом з дитиною потрібно відпрацювати дії та рухи). Вдома це можна зробити в грі – “хто перший добіжить в нашу схованку”. А вже під час тривоги, заховати там щось, щоб дитина шукала “скарб” і відволікалась.
 • Тримати на видному місці матеріали для творчості (оригамі, розмальовки – можна завантажити патріотичні розмальовки тут https://nus.org.ua/…/rozmalovky-dlya-ditej-na…/), надягти навушники, підготувати аудіоказки.
 • Дитину важливо призначити “відповідальною” (нести в захищене місце пляшку з водою, пильнувати домашню тваринку, взяти свою іграшку). В захищеному місці може бути вода, печиво. Потрібно привчити себе тримати телефони завжди зарядженими. Вночі, щоб швидко орієнтуватись, поруч може бути ліхтарик. Більше про те, як підготувати дитину: Ілюстрована методичка для дітей “як говорити про різні надзвичайні ситуації” https://bit.ly/миготові-продітей
 • Потрібно узнати, чи зараз в місті ваш сімейний лікар, де найближча поліклініка
 • Було б добре дізнатися , хто з друзів зараз в місті, щоб зустрітись та відновити спілкування.
 • Шукати – гуртки, садки, школи, майданчики. (Від UNICEF Ukraine є облаштовані Спільноточки з активностями, де можна і прийти на заняття, і отримати допомогу https://www.ukredu.org/childrenpoints
 • Окрема тема – стосунки. За цей час багато чого змінилось. І дітям варто сказати, що зараз нам потрібен час на “синхронізацію” з друзями.
 • Для батьків багато матеріалів з іграми та практиками тут:«Стресостійке дитинознавство» – практикум для дорослих. https://drive.google.com/…/1AD4PKDvH…/view…
 • Нова тема нашого життя – Мінна безпека – загальні правила: нічого на вулиці не підіймати! “Не підходь, не чіпай, дорослим розповідай”. Корисні матеріали від Юнісеф з мінної безпеки тут: https://www.unicef.org/ukraine/mine-safety-for-the-family…
 • І ще – важливо для себе визначити, хто ваше “коло підтримки”, щоб зателефонувати, написати.

Автор статті: клінічний психолог лікарні Анастасія Шайхет

Пошук

+