Ботулізм: що треба знати детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Ботулізм: що треба знати

За п’ять місяців 2021 року в Україні зареєстровано 41 випадок ботулізму, унаслідок яких захворіли 43 людини, з них одна дитина. Шість випадків стали летальними.

Ботулізм – це тяжке харчове отруєння, зумовлене споживанням продуктів, що містять ботулотоксини. Ботулотоксин, що виробляє збудник ботулізму – найсильніша отрута в природі. Паличка ботулізму живе в кишківнику теплокровних тварин, риб, ракоподібних, в кишківнику людини. Виділяючись з фекаліями у зовнішнє середовище, вона перетворюється у стійку до зовнішнього впливу спорову форму та тривало виживає в ґрунті, воді, річковому мулі. Потрапляючи до харчових продуктів, зокрема, з часточками ґрунту, без доступу кисню – а саме, – в консервах (грибних, овочевих, м’ясних, рибних), шинка, копченостях та ковбасах домашнього виготовлення, копченій, в’яленій рибі спорові форми проростають у вегетативні та починають виробляти токсин. Зовнішній вигляд, смак та запах продуктів при цьому не змінюється і харчовий продукт виглядає як якісний.

Причиною ботулізму найчастіше стають продукти домашнього консервування м’яса, риби, рідше – овочів та грибів.

Щоби вберегтися від ботулізму уникайте споживання:

  • в’яленої, копченої, солоної та консервованої риби;
  • м’ясних та грибних консервів;
  • консервів домашнього виробництва;
  • якщо не впевнені, що продукти зберігали та/або транспортували належним чином;
  • якщо сумніваєтесь у якості продуктів.

Перші симптоми захворювання ботулізму найчастіше виникають через 12–24 години після споживання зараженої їжі. Водночас, симптоми так само можуть виникнути раніше (вже через 2 години) або значно пізніше (4 доби і більше). Що важче захворювання, то коротший інкубаційний період.

Ботулізм: що треба знати детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Симптоми ботулізму найчастіше з’являються поступово, немає різких підйомів температури, тому виникає ілюзія несерйозності хвороби. У подальшому з’являється порушення зору – одна з найперших ознак ботулізму (хворого турбує «сітка або туман» перед очима, двоїння предметів, важкість читання, що пов’язано з паралічем очних м’язів). Одночасно виникають спрага, сухість слизових оболонок, розлад ковтання, може змінитися тембр голосу. Хворі скаржаться на відчуття «грудки» у горлі, біль під час ковтання, подразнення в горлі – усі ці симптоми обумовлені ураженням ковтальних м’язів.

Неврологічна симптоматика триває кілька днів і супроводжується загальнотоксичним синдромом – хворі скаржаться на сильний головний біль, запаморочення, безсоння, загальну слабкість, підвищення температури тіла.

За найменшої підозри на ботулізм негайно зверніться до лікаря! Госпіталізація обов’язкова незалежно від тяжкості перебігу захворювання.

Попередження та лікування ботулізму залежить від ранньої діагностики, правильного лікування та у більшості випадків – введення ботулінічного антитоксину.

Тому не забувайте, що тільки своєчасне звернення до лікувального закладу в більшості випадків збереже життя. Будьте уважні та бережіть себе, своє здоров’я і здоров’я своїх близьких!

Пошук

+