Зневоднення: як зменшити ризик та попередити дегідратацію детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Зневоднення: як зменшити ризик та попередити дегідратацію

Інколи ми приділяємо недостатньо уваги питтю. Коли організм витрачає більше рідини, ніж споживає людина, відбувається зневоднення – дегідратація.

Дегідратація це стан, що характеризується дефіцитом води в тілі людини. Організм, що страждає від цього, називають зневодненим.

Чим це небезпечно? Зневоднення може призвести до низки неприємних симптомів, внаслідок чого організм перестає нормально та стабільно функціонувати.

Коли людина втрачає багато води та не відновлює її баланс, організм зневоднюється. Виділяють три ступені зневоднення:

Зневоднення: як зменшити ризик та попередити дегідратацію детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Ознаки легкої чи помірної дегідратації: спрага; сухість у роті; маленька кількість сечі при сечовипусканні; темно-жовтий колір сечі; суха, прохолодна шкіра; головний біль; судоми м’язів.

Ознаки сильної дегідратації: сечовипускання менше 4 разів на день або відсутність сечі; дуже суха шкіра; відчуття запаморочення; прискорене серцебиття; прискорене дихання; запалі очі; сонливість, млявість, розгубленість та дратівливість; короткочасна втрата свідомості.

Симптоми дегідратації у немовлят та маленьких дітей:

  • сухість у роті;
  • відсутність сліз при плачі;
  • сухі підгузки протягом 3 годин;
  • запалі очі, щоки, м’яке джерельце на верхівці черепа;
  • сонливість, слабкість, в’ялість або дратівливість.

Крім цього, дегідратацію організму можуть викликати такі стани організму: лихоманка, діарея, блювота, надмірне потовиділення, часте сечовипускання (діабет, прийом сечогінних препаратів – діуретиків), обмежене вживання води (внаслідок болю у горлі, захворювання внутрішніх органів) тощо.

При будь-який симптомах зневоднення, особливо, якщо вони спричинені певними станами (діарея, отруєння, блювота тощо) звертайтеся до сімейного лікаря, який підкаже вам, як краще відновити організм.

Під час зневоднення уникайте вживання газованих напоїв, алкоголю, надмірно солодких напоїв або кофеїну. Ці напої можуть погіршити стан дегідратації.

У групі ризику:

  • Немовлята та маленькі дітичерез виражену діарею і блювоту, жар (температура тіла 38 0С та вище) втрачають найбільше води. Немовля не може сказати вам, що спрагле, або самостійно випити води.
  • Люди старшого віку часто не усвідомлюють, що спраглі. Це може відбуватися через те, що вони потребують сторонньої допомоги, щоб дістатися до води або не можуть вживати достатню кількість рідини внаслідок захворювання.
  • Люди, які хворі на застуду або біль у горлі,можуть не захотіти вживати достатню кількість рідини та їжі.
  • Люди з хронічними захворюваннями,як цукровий діабет 1 чи 2 типу. У них можуть бути часті сечовипускання, особливо коли хвороба неконтрольована.
  • Люди, які приймають діуретики(сечогінні препарати).
  • Фізично активні люди у спекотну та вологу погодуіноді не охолоджуються ефективно через те, що їхній піт не випаровується. Це може призвести до теплового удару, підвищення температури тіла та необхідності поповнювати запаси води в організмі.

Як зменшити ризик зневоднення?

  • Пийте рідину, коли відчуваєте симптоми зневоднення.
  • Якщо важко пити, через те, що ви погано себе почуваєте, почніть з маленьких ковтків, а потім поступово пийте більше.
  • Давайте дитині рідину з маленької ложечки, щоб їй було легше ковтати.
  • Протягом дня пийте достатньо, аби сеча мала блідо-жовтий або прозорий колір.
  • Пийте, коли є більший ризик зневоднення. Наприклад, якщо у вас блювота, рясне потовиділення або діарея.

Пам’ятайте про симптоми та профілактику, вчасно звертайтеся до лікаря. Бережіть своє здоров’я!

За матеріалами Центру громадського здоров’я МОЗ України

Пошук

+
Перейти до вмісту