Як подбати про здоров’я свого серця
11 серпня, з метою пропаганди здорового способу життя та більш уважного ставлення до свого здоров’я серця, в світі відзначають Міжнародний день здорового серця.
Серцево-судинні захворювання є головною причиною смерті в світі: щороку вони забирають більше 17 мільйонів людських життів. В Україні серцево-судинні захворювання є причиною 67% від усіх смертей.
Основні фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань є артеріальні гіпертензії, підвищений рівень загального холестерину і глюкози в крові, надмірна вага, гіподинамія, недостатнє споживання овочів і фруктів, куріння, стреси. У багатьох випадках серцево-судинні хвороби є результатом негативного ведення способу життя, а саме – погане харчування, відсутність фізичної активності, вживання тютюну та алкоголю, психосоціальні фактори.
Захворювання серцево-судинної системи можуть з’явитися у будь-якому віці. Спровокувати їх може як інфекційне захворювання у дитини, так і перенесені хвороби матері під час вагітності. До поширених дитячих захворювань можна віднести: порушення ритму, синдром вегето-судинної дистонії, запальні захворювання серця, вади та аномалії розвитку серця і судин. Найпоширенішими хворобами серцево–судинної системи в підлітковому віці є: пролапс мітрального клапана, порушення ритму, вегето-судинна дистонія та інші.
Ефективними заходами профілактики серцево-судинних хвороб є виконання настанов здорового способу життя.
Як подбати про здоров’я свого серця?
- харчуйтеся правильно: наддавайте перевагу овочам, фруктам, злакам, бобовим, горіхам, кисломолочним продуктам, нежирним сортам м’яса та риби; обмежуйте вживання жирів, масла, солодощів;
- вживайте менше солі: не досолюйте їжу, норма солі на добу – 5г (1 чайна ложка);
- будьте активними: 1,5 години на тиждень приділіть кардіо навантаженням, або по 30 хвилин 5 разів на тиждень займайтесь будь-якими фізичними справами, що змушує серце битися швидше;
- стресостійкість: уникайте стресів та вчіться справлятися з ними;
- здоровий спосіб життя: відмовтеся від куріння та алкоголю;
- контролюйте тиск та рівень цукру в крові. Оптимальний рівень артеріального тиску для дорослої людини становить 120/80 мм ртутного стовпчика. Оптимальний рівень цукру капілярної крові (при заборі крові з пальця) від 3,3 до 5,5 ммоль/л.;
- слідкуйте за своєю вагою;
- регулярно проходьте медичний огляд та профілактичні скринінги.
Для збереження свого життя та запобігання різних ускладнень вже існуючих серцево-судинних захворювань потрібно своєчасно звертатися до сімейного лікаря, який призначить відповідне лікування; дотримуватися призначень і рекомендацій; не займатися самолікуванням.
За даними Всесвітньої федерації серця, 80% випадкам передчасної смерті від інфарктів та інсультів можна запобігти, якщо вести здоровий спосіб життя, відмовитися від вживання тютюну, контролювати харчування і фізичну активність.
Пам’ятайте, що хвороби краще попереджати, аніж лікувати. Бережіть своє серце!