Як говорити з дитиною про наркотики детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Як говорити з дитиною про наркотики

Для підлітка вживання алкоголю та інших заборонених речовин – це в першу чергу індивідуальна історія та азарт. Адже це такий «квест»: алкоголь купити дітям зараз важко, контроль за цим посилюється, не кажучи вже про наркотики. З огляду на важкодоступність і відбувається якась романтизація таких пошуків. А після, якщо вдалося, підлітки не соромляться цим і похвалитися.

Залежність між вживанням алкоголю чи наркотиків і оточенням підлітка, його соціальним середовищем, є. Але тут варто відзначити кілька моментів. 

  • З розвитком інтернет-технологій у підлітка з’явилася можливість вибору свого оточення. Дитина може жити в одному середовищі (припустимо, дуже несприятливому), а спілкуватися абсолютно з іншою групою дітей. Причому він може вибрати майже будь-яке оточення – те, де вживати не прийнято, наприклад, або де старші діти можуть вплинути на нього, і він кине це робити. Діти приїжджали з міст, де оточення, включаючи сім’ю, вживало. Але самі вони цього не робили, добре вчилися, вступали до ВНЗ столиці і говорили, що інтернет-спілкування стало цьому причиною.
  • Щоб піти проти середовища, потрібна мотивація. У випадку з підлітком це може бути удавана дорослому дрібниця: думка вчителя, іншого дорослого, навіть рядок з пісні. Тому при сьогоднішньому розвитку технологій абсолютно неправильно говорити, що всі підлітки вживають алкоголь і психоактивні речовини. Не можна всіх гребти під одну планку, сьогодні це вже не працює.
  • Буллінг або складна адаптація в школі можуть підштовхнути підлітка до вживання алкоголю або наркотиків тільки в тому випадку, якщо у нього вже складається мотивація до цього, в тому числі під впливом середовища. Тоді стресова ситуація стане поштовхом. Тобто такі явища не формують мотивацію до вживання, а стимулюють, якщо вже є проблеми в сім’ї.

Досвід говорить про те, що в більшості випадків причиною вживання алкоголю та інших шкідливих речовин стає хронічне психічне напруження, психотравмуючі (психогенні) ситуації в сім’ї та мовчазна згода батьків, які вважають за краще не помічати симптомів вживання речовин дитиною.

Вплив наркотиків на організм

Психоактивні речовини (етанол і інші наркотики) діють в основному в центральній нервовій системі. У підлітків ще не закінчено формування зв’язків між нейронами та не остаточно налагоджено коректне функціонування всіх систем. Тому їх мозок може постраждати значно сильніше, ніж мозок дорослої людини.

З передозуваннями психоактивних речовин справлятися дуже важко. Самостійно допомогти навряд чи вийде. Ніяких домашніх засобів, які допомагають при саме передозуванні (чи отруєнні ПАР), не існує. Чай з лимоном, як показано в деяких фільмах, тут не допоможе. Коли отруєння сильне, єдине, що можна зробити – покласти підлітка на бік (на випадок, якщо почнеться блювота), і викликати швидку допомогу.

Говорячи про профілактику, є два моменти, про які батьки забувають або не знають.

1. Вміння говорити «ні».У Європі та США існують тренінги для дітей молодшого шкільного віку. Їх саджають в коло і під керівництвом психолога діти вмовляють один одного вчинити будь-яку дію – наприклад, з’їсти цукерку. Завдання того, кого вмовляють, сказати «ні» і утриматися від дії. Дослідження в класах, де такий тренінг проводився, показали, що кількість тих, хто почав курити, скорочується на третину в порівнянні з тими класами, де просто показували фільми про шкоду куріння.

2. Головний мозок підлітка ще тільки формується. У тому числі префронтальна кора, яка бере участь в контролі поведінки. Допомогти їй сформуватися допомагають систематичні вправи, спрямовані на те, щоб робити те, чого робити не хочеться. Тобто – вчитися.У більшості випадків психічно здоровий підліток не хоче вчитися, він хоче гуляти з дівчатами або хлопцями, грати в приставку і так далі. Але якщо не допомогти префронтальній корі сформуватися, тобто не змусити вчитися всупереч всім цим бажанням, то і відмовлятися від алкоголю і наркотиків підлітку буде набагато складніше. 

Коли ви дізналися, що ваша дитина вживає алкоголь або будь-які форми наркотиків, іншого рішення бути не може: терміново звертайтеся до фахівця-нарколога, психотерапевта, психолога. Якщо підлітку менше ніж 18 років і він хоча б раз вжив наркотики або пару раз дозволив  так собі прийти п’яним додому, не потрібно чекати появи синдрому залежності. Будь-яке зволікання – і може бути вже занадто пізно.

Пошук

+
Перейти до вмісту