Як допомогти підлітку полюбити себе детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Як допомогти підлітку полюбити себе

Важко спостерігати, як наша дитина, яку ми вважаємо найкращою у світі, раптом починає з ненавистю говорити про своє тіло та зовнішність. Як допомогти підлітку стати впевненішим?

Ми живемо в світі, де зовнішність ніколи не буває достатньо привабливою – завжди «знайдеться що поправити», щоб стати ближче до рекламного ідеалу. Прийняти свою зовнішність і жити з нею в світі нелегко навіть дорослим, а підлітки особливо уразливі.

Не потрібно переконувати дитину, що вона переживає на порожньому місці. Наше завдання як батьків полягає в тому, щоб визнати почуття дитини – ненависть, злість, образу, страх – і допомогти створити безпечну гавань, в якій вона зможе попрацювати над цими почуттями.

Ось кілька фраз, які допоможуть налагодити діалог.

  • «ЧОМУ ТИ ТАК СЕБЕ ПОЧУВАЄШ?»

На початку розмови дуже важливо не знецінити переживання дитини («Нісенітниця, що ти таке кажеш», «От дурниці, ну що ти вигадуєш?»).

І показати їй, що обговорювати почуття, які ми відчуваємо, – абсолютно природно. Відкрите питання дозволить дитині вільно вилити свої емоції і розповісти, чому вони виникли.

Так ви покажете підлітку, що він не помиляється, і зітрете сором, який наклався ззовні завдяки журналам, рекламі, словам ровесників… Крім того, ви зміцните довіру з дитиною і отримаєте інформацію, яка допоможе вирішити, що сказати далі.

  • «ЯК ДУМАЄШ, ЩО Б ЗМІНИЛОСЯ, ЯКБИ ТИ ВИГЛЯДАВ (А) ІНАКШЕ?»

Залежно від віку дитини це питання може задати подальшій розмови різне спрямування. Але мета одна: прояснити, чому підліток хоче виглядати по-іншому, чому ненавидить своє тіло і вважає його недостатньо хорошим. Це питання підводить до самої серцевини ідеального «Я» дитини.

Звідти ви зможете побудувати міст над порожнечею, що утворилася між цим ідеальним і реальним «Я». Може бути, ваша дитина вважає, що, втративши 5 кілограмів, відчує себе більш щасливою? Ця інформація допоможе кинути виклик тим висновкам про зовнішність, до яких прийшов підліток і які не відповідають реальності.

  • «ЩО В ТВОЇЙ ЗОВНІШНОСТІ ТОБІ ПО-СПРАВЖНЬОМУ ПОДОБАЄТЬСЯ?»

Визнавши негативні почуття підлітка, спробуйте цим питанням переключити його увагу на переваги – ті частини зовнішності, які він сам знаходить привабливими. Навіть якщо дитина любить в собі тільки вії, ця маленька частина створить противагу негативним думкам про тіло.

Обидва погляди – «що я люблю в своїй зовнішності» і «що я ненавиджу в своїй зовнішності» – можуть співіснувати і поступово зближуватися до золотої середини, тобто до реального образу тіла.

  • «НА ЩО ЗДАТНЕ ТВОЄ ТІЛО?»

Ми так стурбовані зовнішнім виглядом, що забуваємо про приголомшливі можливості нашого тіла – і про те, що воно унікальне. Попросіть дитину подумати над тим, що вона вміє завдяки тілу – можливо, легко робить місток з положення стоячи, високо стрибає, класно грає в футбол, швидко бігає або загинає пальці в химерні фігури? ..

Дитині важливо усвідомити: у кожного є те, що вона робить краще за всіх, і не дивлячись на розміри, колір і можливості, всім ми і наші тіла однаково цінні.

  • «ТВОЯ ЦІННІСТЬ НЕ ВИЗНАЧАЄТЬСЯ РОЗМІРОМ ОДЯГУ АБО ЦИФРОЮ НА ВАГАХ»

Знову і знову нагадуйте підлітку, що його цінність не може вимірюватися в розмірах одягу або цифрі на вагах. Уникайте слова «красивий» щодо зовнішності, воно занадто оціночне. Краще говоріть: «Твоя зовнішність чудова».

Це послання буде день за днем ​​зміцнювати впевненість в собі і допоможе підлітку полюбити себе, навіть якщо поки йому важко справлятися з комплексами. Розкажіть, як самі справляєтеся з переживаннями щодо зовнішності, – так підліток зрозуміє, що не самотній у своїх переживаннях.

Автор статті: практичний психолог лікарні Тетяна Вєсєлова

Пошук

+
Перейти до вмісту