Що треба знати про епілепсію
Сьогодні 26 березня весь світ відзначає Всесвітній день боротьби з епілепсією або «Фіолетовий день». Заходи з цієї нагоди спрямовані на інформування людей про те, що ж таке епілепсія, про причини, симптоми та першу допомогу при цій хворобі.
Що таке епілепсія?
Епілепсія вважається одним із найпоширеніших хронічних неврологічних захворювань людини.
Епілепсія – це порушення активності мозку, при якому у групі клітин мозку можуть виникати надмірні електричні розряди та провокувати напади в людини.
Епілептичні напади — це короткі епізоди різких мимовільних рухів, що інколи супроводжуються втратою свідомості й контролю над функцією кишківника чи сечового міхура.
Які причини епілепсії?
Епілепсію можуть викликати черепно-мозкова травма, інсульт, пухлина мозку, інфекційні захворювання центральної нервової системи, генетичні розлади, неврологічні захворювання. Часто причина епілепсії невідома.
Як проявляється епілепсія?
Найчастіше напад проявляється у короткочасному посмикуванні м’язів обличчя, рук чи ніг, людина може раптово впасти, втратити свідомості, тремтіти й здригатись.
Зазвичай напад триває не більше кількох хвилин і може супроводжуватись мимовільним сечовипусканням.
Як допомогти людині під час епілептичного нападу?
- обережно опустіть людину на підлогу;
- під голову покладіть щось м’яке, наприклад одяг;
- за можливості обережно поверніть людину на бік, так їй буде легше дихати;
- зніміть з людини окуляри, якщо вони є;
- не стримуйте рухи людини, щоб випадково не травмувати її;
- приберіть жорсткі та гострі предмети навколо, об які вона може травмуватися;
- не кладіть до рота людини будь-які предмети;
- зафіксуйте час початку нападу;
- залишайтесь поруч, доки не припиниться напад та не відновиться свідомість.
Якщо людина травмувалася під час нападу, він триває понад 5 хв чи невдовзі після першого виник ще один – телефонуйте 103 і викликайте бригаду екстреної медичної допомоги.
Що робити, якщо у вас стався напад епілепсії?
Якщо у вас відбувся такий напад, обов’язково звертайтесь до свого сімейного лікаря, який за потреби направить вас до невролога або психіатра, щоб пройти обстеження та встановити діагноз.
Пам’ятайте, що для багатьох людей, які живуть з епілепсією, дуже важливе порозуміння оточуючих та вміння правильно і своєчасно надати допомогу.