Що робити, якщо підліток вживає наркотики? детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Що робити, якщо підліток вживає наркотики?

Наркоманія – це складне, хронічне захворювання, що проявляється в непереборному бажанні вживати наркотичні речовини, незважаючи на негативні соціально-медичні наслідки. Яке розвивається внаслідок хворобливої пристрасті до будь-якої наркотичної речовини та супроводжується фізичною і психічною залежністю від наркотику.

Чому саме підлітки і молоді люди найчастіше стають наркозалежними?

Бо саме в підлітковому і молодому віці людина хоче знайти свою індивідуальність, відрізнятися від інших, «пробувати в житті все», звільнитися від контролю і опіки дорослих, жити так, як хочеться самому, встановлювати свої норми і правила. А ще, відсутність у молоді навиків  відмови  сумнівним пропозиціям.

Пробуючи наркотик, переходячи через психологічний бар’єр, людина одночасно переступає через фізіологічні (на рівні тіла) і юридичні, і моральні бар’єри. Кожен хто вперше вживає впевнений в тому, що «зі мною все інакше, все під контролем». Це дуже небезпечна помилка. Ця впевненість тільки від недосвідченості! Навіть перше знайомство з наркотиком може викликати алергічну реакцію, загострення прихованої вади серця, гостру кисневу недостатність у клітинах мозку і серцевому м’язі й скінчитися летально.

Чим молодша людина, тим пагубніше впливає наркотик на її організм. Хронічне отруєння наркотиком різко уповільнює ріст, фізичний і психологічний розвиток. Впливає наркоманія і на репродуктивне здоров’я підлітків. Навіть нетривале вживання наркотиків  негативно впливає на здоров’я майбутнього потомства. Особливо небезпечні наркотики для вагітної жінки.

Наркомани не здатні концентрувати увагу, засвоювати матеріал, виконувати кваліфіковану роботу. Наркозалежні не можуть забезпечувати свої потреби, стають тягарем для рідних, вся їх енергія, всі бажання спрямовані виключно на добування і прийом наркотиків.

Важливо якнайшвидше помітити, що ваша дитина вживає наркотики, адже це впливає й на зміну поведінкових ознак підлітка:

  • раптові та регулярні зміни настрою (від радості й жвавості, до замкненості й похмурості);
  • брехливість, таємничість;
  • незвична дратівливість і агресивність;
  • втрата інтересу до своїх захоплень, школи тощо;
  •  пропуски занять у школі;
  • погіршення пам’яті та уваги.

На жаль, весь цей грізний наркобізнес побудований на тому, що перший раз  не буває останнім. А наркозалежні для них – це постійний прибуток.

Характерні ознаки синдрому залежності від психоактивних речовин (ПАР):

  • сильне бажання чи почуття непереборної тяги до прийому ПАР;
  • порушена здатність контролювати поведінку, пов’язану з прийомом ПАР;
  • поява абстинентного стану, що виникає, коли прийом психоактивної речовини зменшити або припинити;
  • ознаки толерантності до дії психоактивної речовини, що проявляються в необхідності значного збільшення кількості речовини для досягнення бажаного ефекту;
  • поглиненість уживанням ПАР, котра проявляється в тому, що заради прийому речовини людина повністю або частково відмовляється від важливих альтернативних задоволень і зацікавлень чи витрачає багато часу на діяльність, необхідну для придбання і прийому речовини, та на відновлення після її ефектів;
  • вживання психоактивних речовин всупереч явним ознаками шкідливих наслідків для здоров’я, роботи/навчання, стосунків з друзями, членами родини тощо.

Як допомогти вашій дитині?

1. Не сперечайтесь з дитиною, якщо помітили її в стані наркотичного сп’яніння. Дочекайтеся, коли вона протверезіє та заспокоїться й тоді поговоріть з нею.

2. Спробуйте зрозуміти істинні причини, які підштовхнули вашу дитину до вживання наркотиків і дійте в напрямку усунення цих причин.

3. Дайте дитині зрозуміти, що, хоч вам і не подобається те, що вона робить, ви все одно любите її та надасте їй всю необхідну для її здоров’я та безпеки підтримку.

4. Проводьте більше часу зі своєю дитиною не тільки перед телевізором, а й у тих місцях, де вона любить бувати. Спробуйте зрозуміти, чим її приваблює це місце, адже тоді ви зможете запропонувати їй і інші способи проведення часу.

5. Спробуйте встановити, який саме наркотик вживає ваша дитина. Поговоріть з нею про наслідки залежності від наркотиків.

6. Ознайомтеся з тими службами у вашій місцевості, які надають допомогу й лікування споживачам наркотиків, не соромтесь звертатись до них у разі необхідності.

Пам’ятайте, наркотична залежність виліковна! Але без професійної допомоги позбавитися від наркотичної залежності досить проблематично. Чим раніше проблему буде виявлено й розглянуто, тим більше шансів надати дієву допомогу вашій дитині!

Пошук

+
Перейти до вмісту