Міжнародний день відмови від паління
Міжнародний день відмови від паління (No Smoking Day) – відзначають щорічно у третій четвер листопада в більшості країн світу. Він встановлений Американським онкологічним товариством в 1977 році після того, як було визнано згубний вплив куріння на організм людини та здатність регулярного куріння провокувати розвиток раку.
Метою відзначення Міжнародного дня відмови від паління є сприяння зниження поширеності тютюнової залежності, залучення до боротьби проти куріння всіх верств населення і лікарів усіх спеціальностей, профілактика тютюнопаління та інформування суспільства про згубний вплив тютюну на здоров’я.
Залежність від тютюну визнана однією з найпоширеніших епідемій за всю історію людства та стоїть в одному ряду з алкоголізмом і наркоманією. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90% смертей від раку легень, 75% – від хронічного бронхіту і 25% – від ішемічної хвороби серця обумовлені палінням.
В Україні курять 31% громадян, з яких – 45% чоловіків і 9% жінок; серед молоді – 45% юнаків і 35% дівчат. Кожен четвертий підліток викурює свою першу цигарку у віці 10 років.
Від нікотину і смол, що надходять із сигарет, страждають внутрішні органи: легені, шлунок, печінка, кістки, суглоби, м’язові тканини, повільніше загоюються рани і втрачається еластичність зв’язок. Курці часто розплачуються за сумнівне задоволення від куріння виразкою шлунку, інфарктом міокарда, онкологічними захворюваннями легень.
Пасивне куріння не менш небезпечне, ніж активне, оскільки пасивний курець вдихає ті ж небезпечні речовини, але в меншій концентрації.
Кинути курити – одне із кращих рішень у житті кожного курця. Вже з першого дня відмови від сигарет організм починає відновлюватися, а ризики виникнення хвороб, асоційованих з курінням, зменшуються. Через тиждень без сигарет у колишнього курця покращується відчуття смаку та запаху, через три місяці збільшується обсяг роботи легень на 30%, через п’ять років знижується ризик інсульту до рівня некурця. Чим раніше курець прийме рішення кинути курити, тим краще.
Всесвітня організація охорони здоров’я (WHO), Європейське респіраторне товариство (ERS), Міжнародний Союз із боротьби з туберкульозом та легеневими захворюваннями (the UNION) не рекомендують використовувати електронні сигарети як засіб відмови від куріння. Відмовитися від їх вживання може бути так само складно, як і від куріння звичайних сигарет. Такі пристрої НЕ допомагають відмовитися від куріння звичайних сигарет.
Повна відмова від куріння – найкраще, що можна зробити для власного здоров’я. Як же відмовитися від шкідливої звички без стресу? Більше інформації є на сайті www.stopsmoking.org.ua та в буклеті «Я кидаю курити!».