Міжнародний день боротьби з епілепсією
Сьогодні світ відзначає Міжнародний день боротьби з епілепсією.
Що таке епілепсія? Це розлад центральної нервової системи, при якому активність мозку стає аномальною, що спричиняє у людини судоми або періоди незвичайної поведінки, відчуттів й іноді непритомність.
Причини появи епілепсії пов’язують з травмами голови, інфекціями (ВІЛ, вірусний енцефаліт тощо), наявністю в анамнезі інсульту чи пухлини в мозку, перинатальними травмами чи порушеннями розвитку.
Основним симптомом епілепсії є повторні напади судом, що можуть проявлятися по-різному залежно від того, де в головному мозку починається порушення і як далеко поширюється. Оскільки епілепсія спричинена аномальною активністю мозку, судоми можуть вплинути на будь-який процес, який координує ваш мозок. Симптоми відрізняються в залежності від типу нападу. У більшості випадків людина з епілепсією має той же тип судом щоразу, тому симптоми будуть подібними від епізоду до епізоду.
Тимчасові ознаки судом:
- заціпеніння;
- м’язи стають жорсткими та скутими;
- відбуваються неконтрольовані різкі рухи рук і ніг;
- непритомність;
- психологічні симптоми: страх, тривога або дежавю.
Коли звертатися до лікаря?
В жодному разі не ігноруйте симптоми! Якщо у вас з’явилися судоми, обов’язково зверніться до лікаря. Сімейний лікар, після огляду, за потреби, направить вас до вузькоспеціалізованого фахівця – лікаря-невролога – для подальшої діагностики.
Епілепсія може вразити будь-яку людину. Напад при епілепсії стається несподівано як для самого хворого, так і для оточуючих. Судоми можуть початися в будь-якому місці, наприклад, на роботі, в транспорті, торговому центрі та інших місцях. Від дій тих, хто опинився поряд, залежить безпека людини під час епілептичного нападу.
Перша допомога при епілепсії – це дві прості дії:
- переконатися у відсутності небезпеки;
- подбати про те, щоб людина під час судом не травмувалась, утримуючи голову людини так, щоб уникнути пошкодження голови через судоми. Також необхідно зафіксувати час від початку до кінця активних судом.
Чого не можна робити:
- намагатися силоміць стримувати судомні рухи;
- розкривати рот у постраждалого за допомогою підручних засобів, адже це може спричинити травму ротової поражнини, а інколи навіть перелом щелепи;
- намагатися зафіксувати язик. Адже язик – це м’яз, під час судом він буде у стані скорочення, тому немає небезпеки що він закриє дихальні шляхи, а після судом якщо покласти людину у відновне положення (на бік), то силою тяжіння він займе звичне положення і не перекриватиме дихальні шляхи;
- силоміць вливати рідину чи будь-які ліки людині під час судом.
Пам’ятайте, що знання правил надання першої допомоги при нападі епілепсії допоможе врятувати чиєсь життя!