Домедична допомога: як зупинити кровотечу
Зупинення кровотечі завжди є на першому місці, адже втрата життя може відбуватися саме з цієї причини найшвидше.
Зупиняти необхідно критичні кровотечі (артеріальні чи венозні). При артеріальній кровотечі кров яскрава, витікає інтенсивно струменем, фонтаном, сама не зупиняється. При венозній кровотечі кров темного кольору, виділяється більш повільним струменем, але також сама не зупиняється.
Для зупинення артеріальної, венозної кровотечі кінцівки (руки, ноги) спочатку використовують пальцеве притискання артерії. Далі треба накласти джгут (кровоспинний традиційний джгут з аптечок, турнікет чи тугу пов’язку).
Важливо! За відсутності засобів для зупинки кровотечі, тисніть на рану. Не переставайте тиснути на рану до приїзду медиків чи накладення кровоспинного джгута/турнікета.
Як накласти джгут чи пов’язку
- джгут накладають якомога вище ліктя чи коліна, тобто максимально вище за місцем кровотечі;
- на область рани спочатку накладають стерильну пов’язку – це може бути моток бинту стерильного або серветка стерильна, марля, потім іншим бинтом цей моток щільно примотується до кінцівки;
- перед накладанням джгута для відтоку крові кінцівку підіймають на 20-30 секунд;
- джгут (з аптечок традиційний) треба максимально розтягнути, щоб саме перший тур зупинив кровотечу. Далі накладаємо так, щоб його попередній тур перекривався наступним туром;
- якщо джгут наклали правильно, кровотеча зупиняється, зникає пульс і блідне шкіра нижче місця його накладання;
- до одягу потерпілого або до джгута прикріплюють записку із датою і часу його накладання, якщо немає можливості записати на папері, записати на джгуті чи кінцівці;
- максимальна тривалість перебування джгута на тілі – 2 години. Якщо перевищити ці часові рамки, може бути омертвіння тканин, що загрожує ампутацією.
Що робити, якщо джгута поруч немає, а кровотечу треба зупинити?
Замість джгута можна використовувати будь-яку тканину, яка є під рукою. Бажано, щоб тканина не сильно розтягувалася. Джгут можна імпровізувати з косинки (шарфу), яким можна обернути кінцівку кілька разів вище рани.
Кінці імпровізованого джгута необхідно зав’язати подвійним вузлом так, щоб між ними був простір. Зверху вузла накласти закрутку, наприклад, палицю, трубу тощо і зробити рухи, ніби закручуєте її. Це посилить здавлювання в цій області до моменту зупинки кровотечі. Далі поверх вузла з закруткою накладаємо пов’язку, щоб цей предмет не розпустився, щільно примотуємо його до кінцівки. Важливо також зафіксувати час.
Зверніть увагу! Не можна намагатися самостійно витягати з рани шматки скла, що глибоко засіли, тріски, кров’яні згустки тощо. Це може спровокувати збільшення крововтрати та больовий шок. Не можна використовувати мотузку або ремінь як джгут, тому що вони можуть пошкодити нерви або тканини.
Якщо кровотеча незначна, капілярна, необхідно обробити шкіру навколо рани антисептиком. Закрити рану стерильною марлевою серветкою, накласти тугу давлячу пов’язку.