Цукровий діабет у дітей детская больница запорожье КНП «Міська дитяча лікарня №5» ЗМР – це єдина у місті Запоріжжі багатопрофільна дитяча лікарня, де сконцентровано всі види надання спеціалізованої медичної допомоги дитячому населенню: стаціонарної, консультативної амбулаторно-поліклінічної та виїзної для інтенсивної терапії новонародженим.

Цукровий діабет у дітей

Цукровий діабет – це захворювання обміну речовин різного походження, яке характеризується хронічним підвищенням рівню цукру у крові, що виникає внаслідок порушення секреції чи дії інсуліну або обох факторів одночасно.

Виділяють: цукровий діабет І типу, цукровий діабет II типу, специфічні типи діабету, гестаційний (у вагітних) цукровий діабет. Найпоширенішими є цукровий діабет І типу та II типу. Вони розрізняються за  походженням, клінічними проявами, лікуванням. У 98%  дітей  цукровий діабет І типу.

Цукровий діабет у дітей має відмінні від дорослих симптоми хвороби. Його особливість у тому, що він може перебігати «під маскою» гострого живота, інфекційних захворювань, аденовірусної інфекції.

При діабеті І типу дитина починає пити багато води, часто бігає до туалету, особливо вночі, дуже швидко втрачає вагу. Малюк стає в’ялим, кволим, сонливим, шкіра стає сухою, з’являються фурункули, гнійничкові висипання. Батькам не може й спадати на думку, що дані прояви є свідченням наявності у дитини такого серйозного захворювання як цукровий діабет. Тому якщо ви побачили такі симптоми у своєї дитини – як найшвидше звертайтеся до лікаря, пройдіть необхідні обстеження. Адже якщо лікування не почати вчасно, стан дитини лише погіршуватиметься. Симптоми цукрового діабету у дітей наростають дуже швидко, особливо, якщо це діабетичний кетоацидоз (який зазвичай плутають із грипом). Це може призвести до діабетичної коми.

Діагностують діабет у дітей із допомогою лабораторного аналізу крові і сечі. У нормі рівень цукру в крові натщесерце має бути від 3,5 до 5,5 ммоль/літр і в сечі відсутній. Якщо показники перевищують норму, це свідчить про небезпеку діабету. Однак лікарі не ставлять діагноз лише на основі одного аналізу. Дослідження крові необхідно повторити щонайменше двічі. Якщо діагноз діабету підтвердиться, дитина буде госпіталізована у лікарню для подальшого лікування. Діабет І типу лікується лише за допомогою інсуліну, доза якого розраховується індивідуально. Після стаціонарного лікування треба прийти на прийом до лікаря-ендокринолога дитячого, де дитина береться під нагляд і безкоштовно забезпечується інсуліном та засобами для контролю цукру крові. За державні кошти діти забезпечуються тільки інсуліном, глюкометром і тест-смужками до нього.

Діабет ІІ типу в дітей виявляють у приблизно у 2% випадків. Дефіцит інсуліну в організмі при цьому не виражений, тож лікують його з допомогою дієти та спеціальних препаратів. Цей тип діабету зустрічається у дітей з надмірною вагою тіла. Головними чинниками провокуючими розвиток діабету ІІ типу є спосіб життя сучасних дітей: постійне сидіння за комп’ютером, брак рухливості, вживання солодких напоїв, інших шкідливих солодощів та швидкої їжі. Треба пам’ятати: діабет типу ІІ зазвичай про себе ніяк не заявляє. Найчастіше діагностують його випадково. Дитина може тривалий час жити з діабетом, батьки і гадки не мають про недугу, самопочуття малюка в нормі, але підвищений цукор у крові щодня робитиме свою «чорну справу». І коли дитину приведуть до лікаря з’ясувати причину погіршення зору чи болю в ногах, може виявитися, що це дають про себе знати ускладнення діабету. Дитина поступає до лікарні з ожирінням, тиском чи порушенням менструального циклу, а при обстеженні виявляють діабет.

У дітей з діабетом найчастіше розвиваються такі хронічні ускладнення, як діабетична ретинопатія (основна причина сліпоти), діабетична нефропатія, діабетична полінейропатія та ангіопатія – ураження судин та нервових волокон, що провокує виразки і навіть може призвести до ампутації. Діабет також уражує печінку, провокує затримку росту, статевого дозрівання.

Однак по при всі загрози, які таїть в собі ця недуга, кожна дитина з діабетом може жити повноцінно. Необхідно регулярно проходити обстеження в лікаря, щороку лікуватися у стаціонарі, проходити 1 раз на рік огляди у спеціалістів.

У лікуванні діабету, найголовніше – самодисципліна та самоконтроль. Треба чітко стежити за харчуванням, знати коли і як вимірювати рівень цукру в крові, які дози інсуліну вводити і скільки ін’єкцій має бути на день, як правильно їх робити. Жити з діабетом несолодко, але без дотримання правил та норм неможливо зберегти здоров’я і життя.

Пошук

+
Перейти до вмісту