29 вересня – Всесвітній день серця
Твоє серце важливе. Будь-яка проблема із серцем відображається на якості життя людини. Серцево-судинні захворювання (ССЗ) посідають перше місце серед причин смерті у всьому світі. До факторів ризику розвитку цих хвороб відносяться: куріння, діабет, підвищений артеріальний тиск, ожиріння та інші чинники. COVID-19 є великим випробуванням для людей із ССЗ, адже існує великий ризик тяжких наслідків для організму. Дослідження свідчать, що серед інфікованих COVID-19 пацієнтів з серцево-судинними захворюваннями смертність вища, ніж серед тих, хто не має таких супутніх хвороб, вакцинація для них – є рекомендованою та необхідною.
Слід зазначити, що останнім часом зросла кількість вродженої патології серцево-судинної системи. Щороку в Україні народжуються близько 6 тис. дітей з вадами серця різного ступеня тяжкості, які не дають можливість серцю нормально працювати, а дитині – повноцінно розвиватися. Таким дітям доволі часто необхідне проведення операцій на серці, які проводяться виключно в спеціалізованих кардіологічних центрах. Другу категорію пацієнтів, якими займаються дитячі кардіоревматологи, становлять діти з набутими захворюваннями серця, судин, викликаними системним ураженням сполучної тканини. Потрібно визначити, що перенесене бактеріальне або вірусне захворювання може мати такі ж ускладнення в теперішньому, як набутий порок серця.
Коли слід запідозрити у дитини порок серця:
- дитина не набирає вагу;
- порушене дихання (прискорене, дитина задихається);
- зміна кольору шкірних покривів, «синій» носогубний трикутник;
- набряклість;
- зниження активності дитини, постійна втома;
- зниження кількості сечі;
- дитина скаржиться на перебої в роботі серця, біль в області серця;
- маленька дитина буде неспокійною, буде відзначатися підвищена плаксивість;
- поганий сон;
- періодична втрата свідомості;
- зміни суглобів (набряк, болючість).
Спосіб життя, який сприяє розвитку серцево-судинних захворювань, найчастіше формується в дитячому і підлітковому віці, тому профілактику слід починати з самого дитинства. Дітям необхідно розвивати культуру здоров’я, яка включає регулярне медичне спостереження для раннього виявлення захворювань та факторів ризику їх розвитку, навички боротьби зі стресом, прийоми збереження здоров’я в умовах агресивного довкілля і погіршення екологічної ситуації.
Будьте уважні до здоров’я своїх дітей, своєчасно звертайтеся за кваліфікованою медичною допомогою до фахівців, не займайтеся самолікуванням. Багатьох захворювань та їх ускладнень можна уникнути завдяки змінам у поведінці чи звичкам.