12 листопада – Всесвітній день боротьби з пневмонією
12 листопада відзначається Всесвітній день боротьби з пневмонією. Мета цього дня – активізація боротьби з пневмонією за допомогою комплексу заходів щодо профілактики та лікування цього захворювання.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, пневмонія є причиною близько 15% смертей дітей віком до п’яти років – щохвилини від запалення легень помирає два малюки у світі.
Пневмонія, або запалення легень, – це форма гострої респіраторної інфекції, що вражає передусім альвеоли (мікропухирці, основний функціональний елемент легень).
У здорової людини альвеоли наповнені повітрям, а у хворого на пневмонію в альвеолах накопичуються слиз та рідина, що ускладнюють газообмін і зумовлюють біль під час дихання.
Як і більшість захворювань такого роду, провокуватися пневмонія може: вірусами, бактеріями, алергенами, як супутнє іншим захворювання.
Найбільш поширеними збудниками пневмонії вважаються вірус грипу, з бактерій пневмокок і стрептокок, гемофільна паличка. Імунітет до даних інфекцій може бути придбаний пасивно, або активно за допомогою вакцинації (у віці до 7 років за календарем щеплень).
Ознаки, що дозволяють запідозрити розвиток пневмонії:
- кашель – головний симптом хвороби;
- будь-яка «простудна хвороба», що триває більше 7 днів або погіршення після поліпшення;
- неможливо глибоко вдихнути – така спроба призводить до приступу кашлю;
- виражена блідість шкіри на тлі інших симптомів ГРВІ (температура, нежить, кашель);
- задишка при невисокій температурі тіла;
- відсутність ефекту від жарознижуючих засобів;
- зниження апетиту або відмова від їжі;
- важке нездужання, втома і різке зниження працездатності.
При нетиповій формі пневмонії можлива наявність температури протягом тривалого періоду і сухий, але глибокий кашель.
За пневмонії часто вислуховують хрипи в легенях, але не завжди. Діагностувати недугу допомагають рентген, комп’ютерна томографія, ультразвукова діагностика, пульсоксиметрія, аналіз крові та мокротиння.
Лікувати пневмонію самостійно вкрай небезпечно. Якщо у вас з’явилися симптоми або підозра на пневмонію, негайно зверніться до лікаря! Лише фахівець може підтвердити або спростувати ваші побоювання, встановити діагноз і призначити відповідне лікування.
Попередження пневмонії у дітей з самого раннього віку – одне з основних умов скорочення дитячої інвалідності та смертності.
У профілактиці пневмоній у дітей велике значення має:
- своєчасна імунізація проти Hib-інфекції (гемофільна інфекція), кору і коклюшу;
- грудне вигодовування протягом перших шести місяців життя дитини та повноцінне збалансоване харчування в подальшому;
- систематичне загартовування дитячого організму;
- залучення дитини до занять фізкультурою та спортом.
Батькам необхідно завжди пам’ятати: запалення легенів можна уникнути, якщо дотримуватися таких простих заходів, як регулярний огляд дитини медичними фахівцями, здорове харчування, активний відпочинок на свіжому повітрі, здоровий спосіб життя та не займатися самолікуванням.
Тягнути час і намагатися самостійно впоратися з проблемою не варто – втрачені хвилини і години можуть призвести до сумних наслідків.
При наявності вищезазначених симптомів не гайте часу, а невідкладно звертайтеся до лікаря! Бережіть себе та своїх дітей!