1 грудня – Всесвітній день боротьби зі СНІДом
1 грудня відзначається Всесвітній день боротьби зі СНІДом.
За 9 місяців поточного року у м. Запоріжжя зареєстровано 164 ВІЛ-інфікованих. У порівнянні з показником минулого року кількість вперше зареєстрованих випадків зросла на 14 осіб (9,3 %).
Найбільш вразлива вікова категорія 25 – 49 років (70%), серед дітей від 0 до 14 років зареєстровано 22 випадки ВІЛ-інфікованих або 14% від загальної кількості інфікованих. Діти, які народилися від ВІЛ-позитивних матерів складають також 14%.
Якщо 20 років тому переважна більшість пацієнтів – це були активні споживачі ін’єкційних наркотиків, то сьогодні пацієнтами є абсолютно соціально адаптовані групи населення. Особливо уразливими до інфікування ВІЛ є діти та молодь, оскільки рівень застосування ризикованих практик серед них є вищим, ніж серед дорослих.
Щоб не захворіти на ВІЛ потрібно:
- завжди використовувати презервативи при сексуальному контакті;
- відмовитись від незахищених сексуальних контактів з ВІЛ-позитивним партнером, а також з партнером, чий ВІЛ-статус вам не відомий;
- використовувати лише стерильні шприци, голки, інструменти для пірсингу або тату.
Враховуючи те, що специфічних проявів ВІЛ-інфекції немає, і перші місяці і навіть роки від інфікування людина не відчуває в своєму організмі ніяких змін, тому за медичною допомогою ВІЛ-позитивні люди звертаються з приводу тривалих запальних інфекцій, затяжного перебігу вірусних захворювань. В організмі особи, хворої на СНІД, як кінцевої стадії ВІЛ-інфекції, відбуваються глибокі патологічні зміни, які роблять людину беззахисною від різноманітних хвороб.
Сьогодні лікування, на жаль, не може привести до одужання, проте воно може повернути до нормального життя, оскільки попереджує розмноження вірусу та розвиток хвороби. Завдяки останнім досягненням в розширенні доступу до антиретровірусної терапії (АРТ) життя ВІЛ-позитивних людей стало більш тривалим і більш здоровим. Своєчасне встановлення діагнозу ВІЛ-інфекції дозволяє вчасно почати необхідне лікування та жити повноцінним життям, а ще вжити заходи до зменшення ймовірності передачі ВІЛ близьким людям.
Нагадуємо: в Україні тестування на ВІЛ є доступним. Пройти швидкий тест можна безоплатно у свого сімейного лікаря. Скористатись опцією швидкого тестування можна також на базі громадських організацій. Пройти скринінг, тобто визначити власні ризики інфікування ВІЛ, та замовити безкоштовний оральний тест на ВІЛ можна скориставшись опцією «Хочу обстежитись» на сайті prozdorovia.in.ua.
Вчасне тестування – життєво важливе для початку лікування та зупинення передачі захворювання.
У м. Запоріжжя консультування та кваліфікована медична допомога з питань ВІЛ/СНІДу надається у відділенні профілактики та боротьби зі СНІДом КНП «Запорізька обласна інфекційна клінічна лікарня» ЗОР за адресою: м. Запоріжжя вул. Добролюбова, 23. Вся інформація стосовно ВІЛ-інфікованої особи є конфіденційною.